La Muzeul Național al Bucovinei va fi vernisată miercuri, 8 noiembrie, la ora 15:00 (Muzeul de Istorie), Expoziția de stampe japoneze „Teatrul Kabuki”, o expoziție inedită, prima de acest gen din Suceava.
Toate lucrările expuse provin dintr-o colecție privată, aparținând avocatului și colecționarului George Șerban din București.
Expoziția a debutat în 2018, la Teatrul Național din București, după care alte 5 astfel de expoziții au fost prezentate la Muzeul Național Brukenthal din Sibiu, Muzeul Orașului Oradea, Muzeul „Regina Maria” Iași, Castelul Cantacuzino Bușteni și, cea mai recentă, la Teatrul Național de Operă și Operetă „Nae Leonard” din Galați, toate fiind curatoriate de dr. Alexandru Constantin Chituță, director general al Muzeului Național Brukenthal.
Catalogul Expoziției „Kabuki” poartă semnătura avocatului George Șerban și a dr. Alexandru Constantin Chituță. Din catalog am extras și o scurtă prezentare făcută de dr. Constantin-Emil Ursu, directorul general al Muzeului Național al Bucovinei: „Stampele japoneze au făcut istorie în artele plastice europene, fiind de fapt cele care au dus la apariția impresionismului, curent artistic de la care putem vorbi de dispariția academismului. Este unul dintre motivele pentru care invităm publicul sucevean să viziteze o expoziție inedită, cu piese care se circumscriu artei spectacolului: imagini care prezintă actori și scene de teatru kabuki, realizate de artiști japonezi din secolele XVII-XIX”.
Directorul Emil Ursu a explicat că expoziția a putut fi adusă la Suceava grație dr. Alexandru Constantin Chituță, director general al Muzeului Național Brukenthal, curatorul expoziției, care, anul trecut, a avut amabilitatea de a discuta cu proprietarul lucrărilor, generosul colecționar George Șerban. „Ambii, cu multă îngăduință și disponibilitate, au ales lucrările ce se potriveau spațiului pe care noi l-am putut pune la dispoziție, au realizat catalogul și, mai mult, ne-au adus piesele la Suceava. Mai mult, prin amabilitatea doamnei Florica Zaharia, este expus și un chimonou ce descrie scena mamemaki, realizat în sec. XIX, piesă donată de Muzeul Metropolitan de Artă New York, pentru Colecția Muzeului Textilelor din Băița. Tuturor celor menționați le mulțumim pentru că au fost alături de noi, pentru întregul efort și pentru deschiderea datorită căreia această expoziție poate fi oferită publicului Muzeului Național al Bucovinei”, a mai transmis dr. Constantin-Emil Ursu, directorul general al Muzeului Național al Bucovinei. Expoziția de stampe japoneze „Teatrul Kabuki” va putea fi vizitată în perioada 8 noiembrie 2023 – 14 ianuarie 2024. Preț bilete vizitare: 4 lei pentru adulți, 2 lei pentru pensionari; 1 leu elevi/studenți.