La Muzeul de Istorie Suceava (Galeria Pod) s-a deschis, cu câteva zile în urmă, expoziția retrospectivă care prezintă lucrările realizate în taberele de creație din Poiana Dacilor de la Păltinoasa (Tabăra Națională de Artă Plastică, Tabăra de Artă Naivă, Tabăra Meșterilor Populari), activități organizate de Casa Ignătescu și Asociația Eudemos.
Expoziția este rezultatul relevant al unei inițiative care a performat și a generat un pol cultural într-o localitate din Bucovina
Expoziția etalează cca. 120 de lucrări de pictură, grafică și sculptură executate de George Leteanu (Vaslui), Elena Chebac (Bârlad), Dori Susan (Sebeș), Cornelia Constantin (Reșița), Petre Antonescu și Georgiana Dinu (București), Oana Călinescu, Nermin Hogea, Monica Goșoiu, Ina Iordan, Cati Hălmăgean (Constanța), Nicolae Găgeanu, Mareana Oleniuc (Mangalia), Aftinia Neli Vasile (Tulcea), Liviu Șoptelea, Florin Grosu (Botoșani), Radu Bercea (Gura Humorului), Ioan Bodnar (Rădăuți), Costel Lupu (Alexandria), Calistrat Robu, Maria Lupu (Iași), Ioan Măric (Bacău), Flora Răducan (Lugoj), Simion Iuga (Comănești), Nicolae Zepciuc, Leonard Adrian Melisch, Carla Olaru, Toader Ignătescu (Suceava), Ștefan Ciumașu (Republica Moldova) și Emese Sav (Danemarca).
Evenimentul, salutat în numele gazdelor de șeful Serviciului Relații publice – Evenimente muzeale George Ostafi OST, i-a adus în fața publicului sucevean pe participanții ediției din acest an a Taberei Naționale de Artă Plastică din Poiana Dacilor, dar și pe reprezentanții instituțiilor/grupărilor artistice cu care aceștia au interacționat (Centrul Cultural „Bucovina”, Grupul artistic independent „Domino”, Asociația de Artă „Nicolae Tonitza”…).
Prezentată de artiștii și jurnaliștii Mihai Pânzaru PIM și Tiberiu Cosovan, expoziția (apreciată și în intervenția dr. în arte vizuale Ana-Maria Ovadiuc) este rezultatul relevant al unei inițiative care a performat și a generat un pol cultural într-o localitate rurală din Bucovina.
Aceste tabere vor continua și se vor diversifica, întrucât a apărut ideea organizării unei tabere de gastronomie
De mai bine de un deceniu, an de an, familia Toader și Angela Ignătescu organizează, pe domeniul lor de pe malul pârâului Bucovăț, aceste tabere de creație cu fonduri exclusiv private. Artiști din țară, dar și din străinătate sunt invitați să participe, să creeze și să se bucure de ospitalitatea și frumusețile acestei zone. Faima Poienii Dacilor (străjuită de chipurile regilor Burebista și Decebal – dăltuite în piatră de sculptorul Bolek Maierik și marcată central cu stindardul de luptă al dacilor, capul de lup – sculptat în lemn de basarabeanul Ștefan Ciumașu) s-a răspândit pretutindeni și a devenit o atracție pentru turiști.
Așa cum a spus Toader Ignătescu, aceste tabere vor continua, ba chiar se vor diversifica, întrucât a apărut ideea organizării unei tabere de gastronomie, în care participanții vor prepara și vor degusta mâncăruri specifice fiecărei zone de proveniență sau fiecărei etnii pe care o reprezintă.
Retrospectiva taberelor de creație din Poiana Dacilor de la Păltinoasa poate fi vizionată până pe data de 9 august a.c..