La Muzeul de Istorie Suceava s-a deschis vineri expoziția retrospectivă „Arh. Munteanu 70”, manifestare organizată de Uniunea Arhitecților din România și Ordinul Arhitecților din România (OAR) – Filiala Teritorială Nord – Est.
Expoziția cu caracter retrospectiv, care cuprinde 50 de planșe cu schițe, desene și fotografii ale unor clădiri / ansambluri arhitectonice, proiectate și realizate de arhitectul Nicolae Munteanu, reprezintă un bilanț la împlinirea vârstei de 70 de ani și 45 de ani de activitate a celui pe care arh. Ion Andriu, membru în Consiliul de conducere al Filialei Teritoriale Nord – Est (care reunește arhitecții și urbaniștii din județele Suceava și Botoșani) l-a numit „seniorul arhitecților de provincie”.
„Așa trebuie prezentată o expoziție de arhitectură pentru a fi înțeleasă!”
Arh. Nicolae Munteanu, „un colaborator și un prieten” al asociației profesionale din această zonă, așa cum a spus la deschidere președintele OAR – Filiala Teritorială Nord – Est, arh. Constantin Gorcea, a conceput în îndelungata sa carieră peste o sută de proiecte, care și-au găsit împlinirea în județele Iași, Vaslui, Vrancea, Buzău, Brașov, Bacău, Suceava, Neamț, dar și în Republica Moldova, Suedia și Canada.
Expoziția retrospectivă „realizată cu un curaj deosebit” (întrucât, așa cum a remarcat Constantin Gorcea, etalează planșe originale și „nu prezintă schițe și lucrări redesenate, pregătite anume pentru expoziție”) se cuvine privită ca un model. „Așa trebuie prezentată o expoziție de arhitectură – a subliniat el – pentru a fi înțeleasă!”.
„Un răzvrătit, care a sporit patrimoniul arhitecturii naționale…”
Exponatele reflectă efortul de a găsi soluții viabile în activitatea de proiectare într-o perioadă în care libertatea de creație era îngrădită și cenzurată. Nicolae Munteanu s-a numărat printre arhitecții care, prin lucrările realizate, au reușit să se sustragă uniformizării arhitecturale, conturându-și, uneori cu mijloace simple, artizanale, o exprimare personală.
Materialul expus este organizat tematic: locuințe, obiective social-culturale, arhitectură sacră, restaurări, lucrări în domeniul feroviar, loisir și arhitectură minoră, sistematizare.
Ion Andriu a conturat la vernisaj portretul arh. Nicolae Munteanu: „Un răzvrătit, care a sporit patrimoniul arhitecturii naționale, un creator multilateral, pentru că, în paralel cu arhitectura, s-a remarcat ca un plastician valoros, cu preocupări în scenografie și în regia de teatru, un personaj renascentist, care și-a păstrat demnitatea umană și profesională”.
„Abia acum îndrăznesc să mă arăt așa cum sunt…”
Înconjurat de colegii de breaslă (cărora li s-a adresat spunându-le „dragii mei provinciali”), arh. Nicolae Munteanu, care a povestit cum s-a născut proiectul acestei expoziții („toți pictorii fac retrospective, de ce să nu facem și noi, arhitecții?”), și-a făcut cunoscute câteva gânduri, parte dintre ele reproduse în catalogul expoziției: „Cum aș putea să știu dacă desenele, lucrările mele au ceva de revelat, decât arătându-le, expunându-le, confruntându-le ce cele ale altor confrați”.
Și, cu o energie deosebită, și-a prezentat singur expoziția, trecând prin dreptul fiecărei planșe și oferind explicații.
„Nu vreau să dovedesc nimănui nimic – a spus el la final – am venit aici ca să ies din mine. Abia acum îndrăznesc să mă arăt așa cum sunt, cu ce am putut învăța, aduna în acești patruzeci și cinci de ani de încercări”.