La City Gallery

„Expo Art”, sau cum se deschid aripile unor noi generații de creatori



Vernisaj Expo Art la City Gallery
Vernisaj Expo Art la City Gallery

La “City Gallery”, în incinta Shopping City Suceava, s-a deschis zilele trecute, cu genericul neutru „Expo Art”, o expoziție care reunește 150 de lucrări de pictură și grafică.
Manifestarea, cu care debutează programul expozițional al “City Gallery” în anul 2010, aduce în fața publicului doi profesori de la Colegiul de Artă “Ciprian Porumbescu” din Suceava, Pușa Pîslaru și Iulian Asimionesei, împreună cu elevii lor, două grupe cu profil artă plastică din clasele a X-a și a XI-a, cărora li se alătură învățăceii pe care Pușa Pîslaru îi ocrotește ca o cloșcă și-i promovează cu eticheta “Micii Picasso”.
„O lecție deschisă”
Dacă anul 2009 s-a încheiat la “City Gallery” cu expoziția primului “Târg de artă contemporană”, organizat de filiala locală a Uniunii Artiștilor Plastici Profesioniști din România, iată că noul an debutează cu această generoasă desfășurare vizuală, în care doi dascăli de frumos fac o demonstrație, ca într-o lecție de zbor, despre cum se deschid aripile unor noi generații de creatori.
De fapt, ca o lecție s-a desfășurat și vernisajul, „o lecție deschisă”, așa cum a remarcat Pușa Pîslaru, lecție la care s-a „strigat catalogul”, iar învățăceii, cu chipurile luminate de bucurie, s-au aliniat în fața publicului în aplauzele profesorilor, părinților și colegilor.
Un fluviu multicolor în care sclipesc creațiile copiilor
Expoziția, în care cei doi dascăli, artiști consacrați, susțin cu lucrările lor revărsarea de creativitate a elevilor, este ca un fluviu multicolor în care sclipesc creațiile copiilor.
Apreciată de prof. Sabina Elena Roman, directorul Colegiului de Artă, ca o “manifestare deosebită”, expoziția, în care bogăția cromatică vibrează în acord cu inocența și optimismul vârstei creatorilor, este totodată o demonstrație convingătoare a rolului formator pe care-l are o școală vocațională.
Școală care, din anul următor, va dispune, în premieră națională, și de o secție pentru conservarea și restaurarea bunurilor culturale.
“Arta în Suceava se află pe mâini bune”
Și parcă pentru a lărgi aria demonstrativă a capacităților acestei școli, demonstrației vizuale de pe simeze i s-a alăturat și muzica prin prezența și evoluția puternic aplaudată a grupului folk “Simbol”, cordonat de prof. Valentin Ianoș.
O expoziție la care prof. Lucia Pușcașu, președintele breslei profesioniste a artiștilor plastici suceveni, felicitându-i și încurajându-i pe expozanți, le-a adresat celor prezenți invitația de a vizita recent vernisatul Salon Anual 2009 (care s-a deschis la Galeria de Artă „Ion Irimescu”), iar subprefectul Angela Zarojanu (care a mărturisit că a venit răspunzând “invitației mămicii unei fetițe talentate”) a subliniat faptul că “arta în Suceava se află pe mâini bune”.


Expo Art pe simezele City Gallery
Expo Art pe simezele City Gallery
Lucrare realizată de artista plastică Pușa Pîslaru
Lucrare realizată de artista plastică Pușa Pîslaru
Lucrare realizată de artistul plastic Iulian Asimionesei
Lucrare realizată de artistul plastic Iulian Asimionesei
Grupul folk Simbol
Grupul folk Simbol
Dascălii de frumos și câțiva dintre învățăceii lor
Dascălii de frumos și câțiva dintre învățăceii lor
Public prezent la manifestare
Public prezent la manifestare
Vernisaj Expo Art la City Gallery
Vernisaj Expo Art la City Gallery


Recomandări