Experți și oameni de știință din România și din alte șase țări europene pornesc, marți, într-o expediție comună de supraveghere a Dunării, pentru a strânge informații privind parametrii de calitate ai fluviului care nu sunt acoperiți de monitorizarea desfășurată permanent de statele riverane.
Administrația Națională „Apele Române” (ANAR) a anunțat că 18 experți și oameni de știință din Europa pornesc de la Regensburg, de la izvoarele Dunării, și vor călători, între 13 august și 26 septembrie, pe apele fluviului.
„Aflată la cea de-a treia ediție, expediția comună de supraveghere a Dunării (Joint Danube Survey- JDS 3) este cea mai mare expediție din lume care se desfășoară de-a lungul unui curs de apă. Ca și la celelalte două ediții (din anii 2001 și 2007), JDS 3 își propune să strângă noi informații cu privire la parametrii de calitate ai Dunării care nu sunt acoperiți de monitorizarea desfășurată permanent de către toate țările riverane Dunării și, în același timp, are ca scop colectarea unor date ușor comparabile pentru tot cursul de apă”, a precizat ANAR, într-un comunicat de de presă remis agenției MEDIAFAX.
Expediția, organizată o dată la șase ani de către Comisia Internațională pentru Protecția Fluviului Dunărea (ICPDR), reunește experți și oameni de știință din Austria, Slovacia, Ungaria, Serbia, Croația, Bulgaria și România.
ANAR precizează că din echipa internațională fac parte și trei experți din cadrul instituției, respectiv Florentina Dumitrache (chimist), Claudia Nagy (biolog) și Mary Crăciun (chimist).
„Echipa internațională va călători din Germania până în România, pe o distanță de 2.357 de km și va trece prin toate cele 10 țări pe care le străbate fluviul Dunărea: Germania, Austria, Slovacia, Ungaria, Croația, Serbia, România, Bulgaria, Republica Moldova, Ucraina. În tot acest interval, experții vor efectua monitoring investigativ și activități de cercetare referitoare la starea ecologică și chimică a apei, sedimentelor, suspensiilor și biotei prin analiza indicatorilor biologici (fitoplancton, fitobentos, macrofite, macronevertebrate și pești), fizico-chimici (indicatori generali, regim de oxigen, regim de nutrienți, metale grele, micropoluanți organici etc.), hidromorfologici, microbiologici. O parte dintre indicatori se vor analiza la bordul vaselor si cea mai mare parte vor fi conservate, transportate și analizate în laboratoare desemnate din întreaga Europă”, se mai arată în comunicat.
Navele expediției vor intra în România în 8 septembrie, iar în 26 septembrie vor ajunge la final, în Delta Dunării. În paralel cu activitățile echipei internaționale, pe tronsonul românesc al Dunării, în aceeași perioadă, o echipă de 20 experți din cadrul ANAR va recolta probe de apă, de sedimente și biologice, atât din fluviul Dunărea, cât și din trei afluenți principali ai acestuia, respectiv Argeș, Siret și Prut, amonte de confluența cu Dunărea.
„Probele vor fi prelevate din următoarele secțiuni, după cum urmează: Baziaș, Koronin, Șimian, Gruia, Pristol, aval Olt, aval Zimnicea, aval Giurgiu, râul Argeș, aval Argeș, Chiciu, aval Brăila, râul Siret și râul Prut, Isaccea, și pe brațele Dunării (Chilia, Sulina și Sf. Gheorghe). Ulterior, probele vor fi analizate în laboratoarele de calitatea apei de la Turnu-Severin, Craiova, Constanța, Tulcea și Laboratorul Național București”, a mai precizat ANAR.
Datele colectate pe parcursul JDS 3 vor constitui baza viitoare de analiză și monitorizare a calității fluviului pentru următorii șase ani, pentru toate țările riverane și din bazinul Dunării și vor fi utile pentru luarea unor măsuri importante în implementarea Strategiei Dunării, putând constitui un punct de plecare pentru proiecte viitoare, a precizat sursa citată.