Expert OMS: România merge în aceeași direcție cu alte țări, are un consum mare de zaharuri și grăsimi



Situația României privind comportamentele alimentare nesănătoase este asemănătoare cu cazurile altor țări europene, înregistrându-se un consum mare de zaharuri și de grăsimi, a declarat, miercuri, expertul Organizației Mondiale a Sănătății Joao Breda, la conferința MEDIAFAX. Expertul Organizației Mondiale a Sănătății (OMS) a spus, la conferința în care sunt prezentate rezultatele studiului „Coșul Național de Alimentație Sănătoasă”, că există o preocupare privind impactul dietei, nu doar asupra românilor, ci și asupra întregii populații a Europei.Joao Breda a atras atenția că dieta nesănătoasă, combinată cu lipsa activităților fizice, duc la o problemă în Europa, impactul negativ fiind numărul mare de cazuri de diabet, de cancer sau de boli cardiovasculare.Expertul OMS a subliniat că toate aceste boli au la bază comportamente legate de alimentație. De asemenea, el a precizat că situația este întâlnită atât în țările bogate, cât și în cele sărace, cele mai expuse fiind grupurile vulnerabile, a căror dietă se bazează preponderent pe zaharuri și grăsimi.



Recomandări

Promovarea sănătății la Liceul Tehnologic „Iorgu Vârnav Liteanu” din Liteni: Proiectul „Viață sustenabilă: Cum afectează alegerile noastre sănătatea”

Fumatul, alcoolul, alimentația nesănătoasă și activitatea fizică scăzută, principalii factori care îi îmbolnăvesc pe români și îi ucid prematur

Expert OMS: Publicitatea nu trebuie să ajungă la copii, pentru a nu influența obiceiurile alimentare