Centrul Național de Informare și Promovare Turistică Suceava, în parteneriat cu Asociația Culturală Vatra Satului, Asociația Cultural Sportivă, Asociația Aut Pro Rom Graz, a organizat, la începutul lunii martie, în orașul Graz din Austria, evenimentul cultural “Primăvara Bucovineană”.
Încadrul acestei manifestări de amploare au avut loc o serie de activități prin care s-a urmărit promovarea cultural-turistică a județului Suceava. La eveniment au participatAnsamblul de cântece și dansuri specifice românești „Dor Călător”, din Graz, și Trupa Rekord, din Suceava. Cei peste 250 de invitați au dat farmec și culoare tradiționalului “Bal de Mărțișor”.
Folclorul din Bucovinaa fost reprezentat la Graz de interpretul Călin Brăteanu, alături de Trupa Rekord, invitați pentru a patra oară la această manifestare. Nu putea lipsi de la “Primăvara Bucovineană” standul cu produse tradiționale din Bucovina: ouă încondeiate, broșuri de prezentare a Bucovinei, etc.Austriecii au fost încântați de valorile Bucovinei și au spus că înțeleg de ce acestui ținut i se mai spune și „Mica Austrie”.