Două centre medicale din municipiul Suceava, Aramis și Fiziomed, oferă vouchere pentru evaluarea pediatrică și kinetoterapeutică a tuturor nou-născuților din municipiul Suceava. Managerul celor două centre, George Baranai, a declarat că evaluarea este efectuată gratuit, pe baza voucherelor pe care familiile le primesc atunci când depun dosarele pentru primirea indemnizației de creștere a copilului, la Direcția de Asistență Socială a Primăriei Suceava. „Lunar, dăm la Primăria Suceava 50-70 de vouchere pentru evaluarea nou-născuților. Evaluarea copilului presupune examinarea formei capului, a simetriei corpului, a umerilor, reacția la stimuli, mișcările mâinilor, ale picioarelor, cum prinde, evaluarea coloanei etc. Valabilitatea unui voucher pentru examinare pediatrică este de 3 luni”, a arătat George Baranai.
Programul de evaluare pediatrică a copiilor a început anul trecut și, potrivit managerului Baranai, răspunsul părinților la aceste oferte este favorabil, în majoritatea cazurilor.
El a mai spus că Centrul Medical Fiziomed are și kinetoterapeuți specializați în terapia Vojta, recomandată în tulburări de coordonare centrală la sugar (întârziere motorie, asimetrie etc.), tulburări de mișcare ca urmare a leziunilor cerebrale (pareze cerebrale), scolioza coloanei vertebrale, displazia și luxația șoldului, în pareze periferice ale membrelor etc. „Prin terapia Vojta tulburările de mișcare pot fi tratate cu rezultate optime încă de la naștere. Numărul specialiștilor români acreditați de Societatea Internațională Vojta este în creștere, dar rămâne totuși redus la nivel național și ne bucurăm că în echipa noastră avem. Demersul nostru este îndreptat către copiii care au nevoie de aceste evaluări și către cei care au nevoie și de terapie pentru a corecta anumite deficiențe”, a afirmat George Baranai.
Principala condiție pentru obținerea acestor facilități este ca beneficiarii să aibă domiciliul pe raza municipiului Suceava.






