Europol: 160 de vehicule furate au fost recuperate în cadrul Operation Cycar



Un număr de 160 de vehicule furate au fost recuperate, 53 dintre acestea fiind identificate în România, în cadrul unei operațiuni internaționale – Operation Cycar, care a fost inițiată de Cipru și la care au participat Europol și Interpol, alături de alte organizații.
Experți din 20 de țări din UE s-au adunat, în 11 și 12 septembrie, la sediul Europol, pentru a lucra la proiectul Operation Cycar. Operațiunea a avut ca rezultat recuperarea a 160 de vehicule furate și arestarea a 75 de persoane.
Rezultatele sunt încă în curs de procesare, așa că cifrele finale ar putea fi mai mari decât cele raportate deocamdată, arată Europol.
Ofițerii de la Europol au coordonat activitatea a mii de polițiști și vameși implicați în Operation Cycar. S-au făcut cercetări la granițe, în porturi, la centrele de vânzare de mașini, service-uri și s-au urmărit anunțuri postate pe internet în investigarea furturilor și căutarea bandelor specializate în furtul mașinilor de lux care acționează în toată Europa.
Operațiunea a avut rezultate excelente, în special în țările membre UE, notează Europol.
În România, au fost identificate și confiscate 53 de vehicule, incluzând vehicule comerciale, fiind arestați 15 suspecți.
În Portugalia, au fost identificate 66 de mașini furate și au fost arestați 31 de suspecți, găsindu-se în plus și droguri și arme deținute ilegal. În Italia, pe lângă identificarea a 21 de vehicule furate și arestarea a șase oameni, a mai fost descoperită și o organizație criminală care operează între această țară și Senegal, ceea ce s-a soldat și cu arestarea a cinci imigranți ilegali. Opt vehicule de lux au fost găsite în Spania, acestea fiind destinate exportului în Moroc.
Polițiștii și ofițerii vamali care cercetează aceste furturi internaționale de mașini trebuie să se consulte cu experții din țările partenere care cunosc tacticile de deghizare a unei mașini furate. Odată înțelese trucurile la care apelează hoții de mașini, acestea pot fi corect identificate.
Experții din cele 20 de țări care au lucrat la Europol au fost sprijiniți de specialiști din Interpol și TISPOL (Rețeaua europeană a poliției rutiere) și au avut acces la o mare varietate de baze de date pentru a putea stabili dacă o mașină a fost sau nu furată.
Ofițerii TISPOL din Olanda au contribuit cu baza lor de date TDS (Traffic Dialog System), ce cuprinde documente legate de vehicule, în special de cele care sunt importate sau exporate. Suedia a oferit expertiză pentru Volvo, iar din Germania au fost accesate date specifice pentru mașinile fabricate în această țară.
Operation Cycar este o inițiativă a Ciprului, în contextul în care această țară deține președinția Consiliului Uninii Europene, susținută de Europol, Interpol, TISPOL și Frontex, având ca scop combaterea infracțiunilor privind vehiculele din UE.