Artistul plastic humorean Viorel Grigoraș a finalizat o lucrare de metaloplastie (tehnică de modelare a unei imagini prin reliefare pe tablă moale) cu efigia voievodului Ștefan cel Mare, lucrare care va împodobi una din sălile universității sucevene.
Realizată la solicitarea prorectorului Universității „Ștefan cel Mare” Suceava, prof. univ. dr. Ștefan Purici, (care, dorind un portret reprezentativ al patronului instituției, a optat pentru o piesă artistică de valoare, realizată într-o tehnică mai puțin comună) lucrarea artistului humorean, cu o dimensiune apreciabilă (65 x 100 cm, 95 x 125 cm cu paspartu), a necesitat circa 12 luni de lucru.
Viorel Grigoraș, acum pensionar, a absolvit Facultatea de Arte Plastice din Iași (1973) și a fost profesor de educație plastică la Gura Humorului. În prezent, este singurul artist din cadrul filialei sucevene a Uniunii Artiștilor Plastici din România care lucrează în tehnica metaloplastiei, combinând lemnul cu tabla de cupru.