Modernizarea zonei centrale a municipiului Suceava, demarată odată cu proiectul de realizare a parcărilor subterane, va continua anul acesta, de la intersecția străzii Ștefan cel Mare cu strada Mitropoliei, înspre magazinul Bucovina.
Lucrările, finanțate prin Programul Național de Dezvoltare Locală, vor demara cel mai probabil în luna martie, contractul de executare a acestora fiind deja semnat cu asocierea de firme Victor Construct – Autotehnorom, a cărei ofertă financiară a fost de 1.575.580 lei.
„Economiile făcute din licitarea acestui proiect sunt de aproape un milion de lei. Am avut discuții la București, vom face o nouă licitație, iar în măsura în care va fi necesar, va pune și primăria o parte din bani, astfel încât să finalizăm și ultimul tronson, din spatele Consiliului Județean, pe strada Vasile Bumbac, până la magazinul Bucovina”, a declarat primarul Sucevei, Ion Lungu, care a precizat că va da ordinul de începere a lucrărilor imediat ce vremea va fi potrivită pentru astfel de lucrări exterioare.
Pentru continuarea lucrărilor de modernizare date în folosință anul trecut, în fața Palatului Administrativ, au fost depuse trei oferte, de la asocierea Victor Construct – Autotehnorom, Florconstruct Suceava și Calcarul Pojorâta.
Termenul de execuție a lucrărilor este de 120 de zile.