Exemplu

Economii de mii de lei făcute de asociațiile de proprietari prin montarea de becuri cu senzori și temporizare



Becurile cu senzori de mișcare se aprind doar atunci când cineva intră pe hol
Becurile cu senzori de mișcare se aprind doar atunci când cineva intră pe hol

Confruntate tot mai mult cu scăderea puterii financiare a locuitorilor blocurilor pe care le administrează, asociațiile de proprietari din Suceava au început să caute soluții de reducere a costurilor la întreținere.
Dacă la consumul de apă, apă caldă și căldură economiile trebuie să le facă în primul rând proprietarii, la consumul de energie electrică de pe scară mulți nu își bat capul să facă vreo economie, deși la un bloc cu zeci de apartamente consumul lunar depășește chiar și 1.000 de lei.
Becuri cu senzori sau cu temporizare
Tocmai de aceea, de ceva vreme, tot mai multe asociații de proprietari preferă să facă o investiție și să modernizeze iluminatul pe scara de bloc, banii investiți fiind recuperați foarte rapid din economiile făcute.
„La un bloc precum cel de pe strada Privighetorii nr. 4, factura lunară la energie electrică ajungea chiar și la 1.200 de lei, numai pentru lumina de pe casa scării. Sunt două scări de bloc și la fiecare consumul era cam de 600 de lei lunar. Acum cred că vom plăti cel mult 200-300 de lei pentru întreg blocul, după cum văd că arată consumul înregistrat de contor”, a declarat Nicu Șargan, președintele Asociației 36, din cartierul Burdujeni, care, recent, a început să introducă un sistem de iluminat modern în blocurile pe care le administrează.
Aproape jumătate din acestea au deja o nouă instalație electrică, iar în locul becurilor incandescente vechi, mari consumatoare de curent electric, au fost montate corpuri de iluminat noi, cu becuri economice. Mai mult, becurile sunt legate la senzori de mișcare, astfel încât se aprind doar când cineva iese pe ușă, din casă, ori când vine în scara de bloc.
La unele scări de bloc, în locul becurilor cu senzori de mișcare, pentru iluminarea zonei de urcare, s-a mers pe varianta becurilor cu temporizare, astfel încât atunci când intră în scară, locatarii apasă pe întrerupător, iar becul stă aprins 30 de secunde sau un minut, după cum este setat.
Dacă este nevoie de lumină pentru a urca mai multe etaje, la fiecare nivel al imobilului este amplasat câte un întrerupător, de pe care se prelungește perioada de iluminare a scărilor.
Furturile de energie electrică de pe scara de bloc, stopate
Investiția făcută, de aproximativ 2.500 de lei, pentru un bloc cu 104 apartamente, este achitată de proprietari în numai trei luni de zile, dacă plătesc câte 8 lei lunar de apartament. La un bloc cu mai puține apartamente, contravaloarea lucrării este ceva mai mare pentru fiecare locatar în parte, dar din economiile făcute la curent, pentru că lumina nu mai „arde” toată noaptea sau chiar și pe timp de zi, în blocurile întunecoase, cu holuri lungi, cheltuiala se „acoperă” aproape imediat.
„Instalația electrică de pe casa scării oricum era topită, fiind veche de mai bine de 35 de ani. Odată cu schimbarea ei a mai apărut un efect benefic – i-am decuplat pe cei care furau curent de pe casa scării, prin fel de fel de metode”, a adăugat președintele de asociație.
Modernizarea nu a fost însă pe placul unuia dintre locatari (scara 7A), Vasile Bortă, care spune că era mai bine înainte, când el stătea și urmărea dacă cineva lăsa lumina aprinsă, pentru a o stinge, ori lua măsura întreruperii curentului direct din panoul electric.
De altfel, acesta a aplicat și acum „metoda” sa de economisire, de oprire a curentului pe întreaga scară de bloc, în timpul zilei, deși specialiștii spun că decuplarea și cuplarea zilnică a instalațiilor electrice pot da peste cap sistemul modern de iluminat.



Recomandări

Leonardo Badea, Prim-viceguvernator BNR: O abordare diferită a creșterii economice în România: dincolo de ritm contează evitarea dezechilibrelor și a capcanei venitului mediu

Leonardo Badea, Prim-viceguvernator BNR: O abordare diferită a creșterii economice în România: dincolo de ritm contează evitarea dezechilibrelor și a capcanei venitului mediu
Leonardo Badea, Prim-viceguvernator BNR: O abordare diferită a creșterii economice în România: dincolo de ritm contează evitarea dezechilibrelor și a capcanei venitului mediu

Peste 12 milioane de lei alocați de Ministerul Dezvoltării pentru repararea și consolidarea blocului explodat în Burdujeni

Peste 12 milioane de lei pentru consolidarea, reparația și reabilitarea termică a unui bloc de locuințe din cartierul Burdujeni unde în decembrie 2022 a avut loc o explozie de la de gaz metan
Peste 12 milioane de lei pentru consolidarea, reparația și reabilitarea termică a unui bloc de locuințe din cartierul Burdujeni unde în decembrie 2022 a avut loc o explozie de la de gaz metan

Diferențele de apă dintre contorul de branșament și contoarele individuale, principala problemă semnalată de suceveni la adunările generale ale asociațiilor

Viceprimarul Sucevei declară din nou „război” operatorului regional ACET, pornind de la diferențele de apă dintre contorul de branșament și contoarele individuale
Viceprimarul Sucevei declară din nou „război” operatorului regional ACET, pornind de la diferențele de apă dintre contorul de branșament și contoarele individuale