Ministrul Sănătății a decis să scoată din norme criteriile de internare și are dreptul să facă acest lucru, chiar dacă au existat disensiuni pe această temă, a declarat, marți, pentru MEDIAFAX, președintele Casei Naționale de Asigurări de Sănătate, Lucian Duță.
„Ministrul Sănătății a decis să scoată aceste criterii. Chiar dacă au existat disensiuni pe acest subiect, este dreptul lui suveran de a face acest lucru”, a spus președintele CNAS.
El a precizat anterior că proiectul cu normele de aplicare a contractului cadru privind acordarea asistenței medicale a fost depus la MS din martie, astfel că puteau fi făcute modificări, subliniind că ministerul poate schimba orice, întrucât este instituția care aprobă forma finală.
„Proiectul cu normele privind acordarea asistenței medicale au fost transmise de către CNAS la MS din martie. Așadar, ele au fost cunoscute de către oficialii ministerului”, a susținut președintele CNAS, care a adăugat că aceste criterii au fost făcute în baza unui act semnat de către Ministerul Sănătății și Banca Mondială.
Președintele CNAS, Lucian Duță, și ministrul Sănătății, Attila Cseke, au fost la Palatul Victoria. După discuțiile de la Guvern, Cseke Attila a declarat că principalul subiect discutat a fost finanțarea spitalelor în urma clasificării și că normele la contractul cadru vor fi semnate fără criteriile de internare propuse de CNAS.
CNAS a elaborat un proiect care prevede că internările în spitale vor fi realizate din 1 iunie cu respectarea unor criterii stabilite de normele la contractul cadru privind acordarea asistenței medicale în 2011-2012.
Unul dintre aceste criterii este pierderea subită a cunoștinței, care include comă sau incapacitate de răspuns la stimuli, schimbare acută în starea de conștientă a pacientului și pierderea cunoștinței ca urmare a traumelor, mai puțin dezorientare sau confuzie.
Ministerul Sănătății a comunicat însă că nu este de acord cu noile criterii de internare în spitale, pe care le consideră nerealiste și imposibil de aplicat.
Cseke Attila a declarat, pentru MEDIAFAX, că nu va aproba criteriile de internare propuse de CNAS, mai ales că există un ordin al MS din 2007 care funcționează foarte bine, și că proiectul CNAS, postat pe site-ul instituției de câteva zile, nu este definitivat, iar criteriile la internare vor fi schimbate.