Tupeu ordinar pentru un tânăr din municipiul Suceava care, adus la audieri în sediul poliției, după un scandal cu un taximetrist, a încercat să lovească doi polițiști.
Respectivul se numește Ioan Bidalah, are 25 de ani și este un client mai vechi al polițiștilor, fiind cercetat și în alte dosare penale.
Întreaga poveste s-a petrecut miercuri seară, în jurul orei 21:15, când o patrulă de poliție a observat în zona centrală a municipiului Suceava două persoane care se încăieraseră.
Una dintre persoane era Ioan Bidalah, iar cealaltă un șofer de taxi, Constantin C., în vârstă de 54 de ani. Acesta din urmă a povestit că în timp ce staționa cu mașina pe strada Ștefăniță Vodă, s-a apropiat de autoturism Bidalah, însoțit de doi amici. Ioan Bidalah, a povestit taximetristul, i-a cerut 10 lei, însă acesta l-a refuzat, moment în care tânărul în vârstă de 25 de ani i-a smuls de pe cupola taxiului caseta luminoasă cu inscripția „taxi”, după care a plecat în direcția străzii Mirăuți.
Taximetristul s-a dus după Bidalah, iar când l-a ajuns din urmă și i-a cerut să-i dea înapoi lampa, tânărul a început să-l înjure și să-l lovească cu pumnii peste față.
Polițiștii care s-au autosesizat în cazul conflictului dintre cei doi l-au dus pe Bidalah la sediul Poliției municipiului Suceava. Aici, însă, scandalagiul i-a înjurat pe polițiști și a încercat să-i lovească cu pumnii pe cei doi agenți care l-au adus la poliție.
Cei doi au reușit să se ferească de loviturile tânărului recalcitrant, acesta fiind „calmat” cu o pereche de cătușe. Cu toate astea, Ioan Bidalah a lovit cu piciorul și a distrus o masă de pe holurile poliției.
Tânărul și-a petrecut noaptea în arestul Inspectoratului de Poliție Județean Suceava, iar ieri seară, magistrații Judecătoriei Suceava au decis arestarea preventivă pentru 29 de zile a lui Ioan Bidalah, acuzat de tâlhărie, ultraj și distrugere.
Acuzat de o tâlhărie comisă cu un pistol de jucărie
Ioan Bidalah este judecat și într-un dosar de tâlhărie înregistrat pe rolul Judecătoriei Suceava, tânărul fiind acuzat că, alături de alți patru indivizi, a tâlhărit un tânăr din Siret de marfă de aproape 7.000 de lei, cu un pistol de jucărie.
Fapta s-a petrecut spre sfârșitul lui 2009, victima fiind un tânăr din Siret care se ocupa cu contrabanda și care a fost chemat în zona „Serpentine” a municipiului Suceava, chipurile de clienți care aveau de gând să cumpere o cantitate semnificativă de țigări.
Cei cinci suspecți, susțin anchetatorii, au plănuit tâlhărirea tânărului din Siret, mizând pe ideea că acesta nu va face reclamație, întrucât marfa pe care vroiau să o ia era de contrabandă.
Inculpat într-un dosar al DIICOT
Același individ, Ioan Bidalah, este inculpat, alături de alți 16 indivizi, și într-un dosar instrumentat de Direcția de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism (DIICOT) Suceava, fiind acuzat că a făcut parte dintr-o grupare de hoți care acționa în perioada 2003-3004 pe teritoriul Germaniei și Austriei.
Bidalah și ceilalți șuți furau de regulă produse cosmetice, articole de îmbrăcăminte și încălțăminte produse de firme renumite in domeniu, aparatură electrocasnică, componente calculatoare etc., care erau valorificate ulterior în România. Aceeași grupare, susțin procurorii DIICOT Suceava, se ocupa și cu înșelăciuni. Victimele au fost șoferi de microbuze care făceau transporturi de persoane în străinătate, de la care Bidalah și restul membrilor luau cu împrumut sume în valută, chipurile, pentru a le arăta la vamă, după care, înainte de a ieși din țară, sub fel de fel de pretexte, cum ar fi că au nevoie la toaletă, se făceau nevăzuți.
Printre cei 17 inculpați din acest dosar se numără și Adrian Thiel, fost Șerșeniuc, și Dumitru Bîrtoiu, cunoscut sub numele de Dan Popovici, personaje din lumea interlopă suceveană.