La mai bine de doi ani și jumătate de la sistarea sporului pentru condiții vătămătoare, sporul de ecran, așa cum este el cunoscut, câțiva angajați din învățământul sucevean vor beneficia din nou de aceste drepturi bănești.
Este vorba despre șapte angajați ai Colegiului Național de Informatică „Spiru Haret” Suceava și un angajat al Colegiului Tehnic „Alexandru Ioan Cuza” Suceava care din acest an și-au redobândit dreptul de a primi sporul de ecran, respectiv 15% din salariul de bază.
„După doi ani și jumătate de procese, Sindicatul Salariaților din Învățământul Preuniversitar Suceava și Uniunea Sindicală «Pro Educația», afiliate la Sindicatul «Spiru Haret», au reușit să impună celor două colegii respectarea unei hotărâri judecătorești. Cei care, din această lună, vor primi din nou acest spor sunt colegii care au cerut sindicatului să urmeze procedura prevăzută de lege, respectiv executarea silită, asta pentru că școlile refuzau să pună în aplicare sentințele”, a menționat prof. Petru Gorea, președintele Sindicatului Salariaților din Învățământul Preuniversitar (SSIP) Suceava.
Amintim că, în luna iunie a anului 2014, Tribunalul Suceava a dat câștig de cauză celor două sindicate din județ, care au obținut hotărâri judecătorești definitive și executorii pentru reintroducerea sporului de ecran în statele de plată ale unor profesori suceveni. Unitățile școlare vizate au refuzat să pună în aplicare hotărârile și să reintroducă sporul de 15% pe statele de plată, astfel că cele două sindicate au început executarea silită a școlilor, obligând pârâtele la plata unor penalități pentru fiecare zi de întârziere în punerea în aplicare a sentințelor judecătorești.
„În cazul în care vor mai exista și alte solicitări din partea colegilor de a cere executarea silită și în cazul altor școli, noi îi vom reprezenta. Am început un lucru și vrem să-l ducem până la capăt. Școlile trebuie să pună în aplicare hotărârile judecătorești definitive, nu să găsească modalități de a ocoli aplicarea lor”, a mai completat Petru Gorea.
Liderul sindical a mai menționat că, la nivel național, doar profesorii din Botoșani au reușit să beneficieze din nou de acest spor, după ce instanța a hotărât acest lucru.
Sporul de ecran a fost sistat în luna iunie a anului 2013, în urma presiunilor făcute de Ministerul Educației la Inspectoratul Școlar Suceava. Afectați de această măsură au fost în mod special contabilii și secretarii școlilor, profesorii de informatică, dar și alți angajați din educație care aveau buletin de expertizare de la Direcția de Sănătate Publică Suceava.