Sâmbătă

Două accidente pe Mestecăniș, din cauza vitezei neadaptate în curbe



Accidentul produs aproape de pranz
Accidentul produs aproape de pranz

Două accidente rutiere au avut loc sâmbătă, la interval de câteva ore, în Pasul Mestecăniș pe DN 17, care leagă Suceava de Ardeal. Ambele accidente s-au produs din cauza neadaptării vitezei în curbe, în condiții de carosabil umed. Accidentele au fost provocate de doi tineri șoferi care au ignorat carosabilul ud, unul aflându-se la volanul unui vehicul greu.
Primul accident a avut loc sâmbătă dimineață, în jur de ora 7.30.
Din ancheta polițiștilor rezultă că un șofer în vârstă de 26 de ani, din Hîrlău-Iași, conducea un autoturism Hyundai, pe direcția Vatra Dornei spre Câmpulung Moldovenesc, iar într-o curbă deosebit de periculoasă la dreapta, din cauza neadaptării vitezei, mașina a derapat, a pătruns pe contrasens și a intrat în coliziune frontală cu o autoutilitară MAN, condusă regulamentar din sens opus de un bărbat de 51 de ani, din municipiul Botoșani.
În urma impactului a fost rănită ușor o tânără în vârstă de 24 de ani, pasageră în autoturism, care a fost transportată la Spitalul municipal Vatra Dornei.
Al doilea accident a fost provocat de un tânăr în vârstă de 21 de ani, care conducea un vehicul greu. Victima sa a fost o tânără de 22 de ani, care conducea un autoturism Mercedes Benz, și care a scăpat din fericire fără leziuni grave. Accidentul s-a produs sâmbătă, în jurul orei 11.30.
Din cercetările polițiștilor rezultă că șoferul de 21 de ani, din comuna Coșula, județul Botoșani, în timp ce conducea autoutilitara Man, în Pasul Mestecăniș, pe direcția spre municipiul Suceava, nu a adaptat viteza într-o curbă deosebit de periculoasă la dreapta, cauză din care remorca a derapat și a pătruns pe sensul opus de mers, unde a intrat în coliziune frontală cu Mercedesul condus regulamentar spre municipiul Vatra Dornei, de tânăra în vârstă de 22 de ani, din municipiul Suceava. Tânăra a suferit leziuni ușoare, care nu au necesitat internarea.
Șoferii implicați în cele două accidente aveau toți alcoolemie 0.



Accidentul produs aproape de pranz
Accidentul produs aproape de pranz
Doua accidente au avut loc sambata pe DN 17, in Pasul Mestecanis
Doua accidente au avut loc sambata pe DN 17, in Pasul Mestecanis
Accidentul produs aproape de pranz
Accidentul produs aproape de pranz


Recomandări

Un bărbat a murit după ce ar fi adormit la volanul mașinii, iar aceasta a intrat pe contrasens unde s-a ciocnit violent cu un alt autovehicul

Un bărbat a murit după ce autoturismul în care se afla a fost făcut armonică după ciocnirea cu o autoutilitară
Un bărbat a murit după ce autoturismul în care se afla a fost făcut armonică după ciocnirea cu o autoutilitară

Complice reținut în arest în cazul tânărului care a fugit de la locul unui accident mortal și a încercat să șteargă urmele nenorocirii