Dosar pentru ucidere din culpă pentru directorul magazinului de unde a căzut gheața ce a ucis un om



Polițiștii vasluieni au întocmit, marți, dosar penal pentru ucidere din culpă pe numele directorului complexului comercial din centrul municipiului Bârlad, de pe acoperișul căruia a căzut o cantitate importantă de gheață și zăpadă care a omorât un bărbat de 43 de ani, angajat al magazinului.
Potrivit Inspectoratului de Poliție al Județului (IPJ) Vaslui, în urma primelor cercetări s-a stabilit că directorului complexului comercial ar fi dat dispoziție mai multor angajați ai magazinului să îndepărteze țurțurii de pe pereții imobilului.
Deși, inițial, anchetatorii susțineau că bărbatul ar fi fost lovit de gheață pe trotuarul din fața magazinului, ulterior au aflat că, de fapt, victima se afla pe o terasă de la etajul întâi al clădirii.
„În urma cercetărilor desfășurate la fața locului și pe baza declarațiilor martorilor, s-a constatat că victima se afla, împreună cu un alt coleg de serviciu, pe terasa de la etajul întâi al clădirii pentru a efectua, în baza unei dispoziții, lucrări de îndepărtare a țurțurilor de pe acoperiș și pereții clădirii. La un moment dat, o bucată mare de gheață i-a căzut pe spate, ceea ce i-a provocat și acele leziuni interne care, în final, i-au fost fatale. În acest caz, s-a întocmit dosar penal pentru ucidere din culpă pe numele directorului general al complexului comercial, cel care a dat acea dispoziție de efectuate a lucrărilor de îndepărtare a țurțurilor”, a declarat, marți, responsabilul mass-media din cadrul IPJ Vaslui, Loredana David.
Un bărbat în vârstă de 43 de ani, angajat al unui complex comercial din Bârlad, a murit, luni după-amiază, după ce o cantitate importantă de zăpadă și gheață a căzut peste el de pe acoperișul magazinului. Victima a fost transportată la Spitalul de Urgență Bârlad, însă la aproximativ o oră de la internare a murit ca urmare a unor rupturi de organe interne, ficat și plămâni.