Consiliul Județean Suceava, Biblioteca Bucovinei „I.G. Sbiera” și Colegiul Național de Informatică „Spiru Haret” organizează miercuri, 15 ianuarie, începând cu ora 14.00, în Sala de Artă „Elena Greculesi” a bibliotecii publice sucevene, un spectacol de muzică, teatru și poezie cu genericul „Dor de Eminescu”.
Cuvântul de deschidere al manifestării va aparține prof. Virginel Iordache, directorul colegiului.
Manifestarea va cuprinde un colaj documentar pe tema reflectării creațiilor eminesciene în grafică, pictură, medalistică și filatelie.
Intrarea în universul eminescian, pregătită de elevii talentați ai colegiului, se va realiza prin interpretarea vocală a unor romanțe și cântece de dor, pe acorduri de chitară.
Programul va continua cu un spectacol care pune în scenă „Luceafărul” eminescian și cu un recital de versuri de dragoste din lirica poetului, cuprinzând texte reunite sub titlul „Tu ești o undă, eu sunt o zare…”.
Rubrica „Știați că…” va evidenția cunoștințele de cultură generală cu privire la viața și opera lui Mihai Eminescu.
Relația dintre Eminescu și Veronica Micle va fi reflectată în secvența intitulată „Dulcea mea Doamnă/Eminul meu iubit”, care va cuprinde un material video, completat cu lectura unor fragmente din corespondența celor doi îndrăgostiți, iar în finalul manifestării elevii colegiului vor oferi semne de carte cititorilor fideli ai bibliotecii sucevene.
Acțiunea este coordonată de profesorii de limba și literatura română Mariana Samoilă, Magdalena Iacoban, Svetlana Florea și Maria Guz, în colaborare cu bibliotecara Roxana Chiriac.