Vicepreședintele organizației județene a PSD, consilierul local Ovidiu Donțu, candidatul social-democraților la primăria municipiului reședință de județ, vine cu o nouă dezvăluire la adresa primarului în exercițiu, Ion Lungu, candidat PD-L pentru un nou mandat.
Donțu a susținut ieri, într-o conferință de presă, că fratele primarului Lungu, Constantin Lungu, a făcut prin firma sa lucrări în subantrepriză la școli din municipiul Suceava.
„Dacă erau la școlile din Rădăuți, nu mi se părea nimic nepotrivit, pentru că și firma fratelui domnului primar trebuie să trăiască. Îl întreb pe domnul Lungu cum poate să controleze calitatea lucrărilor la acele școli când în subantrepriză fratele domniei sale realizează acele lucrări”, a spus social democratul.
Donțu a prezentat „patrulaterul portocaliu” al afacerilor din școli, patrulater în care, pe lângă frații Lungu, se mai regăsesc directoarea economică a primăriei și soțul acesteia.
„Filiera pe care s-au realizat aceste lucrări este următoarea: Ion Lungu, primarul controla aceste lucrări, directorul economic al Primăriei, doamna Văideanu le aviza, soțul doamnei Văideanu fiind șeful investițiilor de la Inspectoratul Școlar le ajuta, iar fratele domnului primar, Costică Lungu, le realiza. Iată că patrulaterul este portocaliu, domnule primar. Prezint opiniei publice patrulaterul portocaliu privind lucrările în școli și îi las pe cetățenii municipiului Suceava să spună dacă e în regulă sau nu. Iată, domnule primar, nici nu fabulez, nici nu exagerez, nici nu mint. Ca sucevean am o datorie de onoare să arăt cetățenilor realitatea”, a declarat Ovidiu Donțu.
Contactat telefonic, primarul Ion Lungu a declarat că-și va prezenta punctul de vedere astăzi, într-o conferință de presă.






