Critici

Donțu acuză puterea că i-a sancționat pe șomeri de două ori



Vicepreședintele Organizației Județene a PSD, Ovidiu Donțu, a acuzat puterea portocalie că i-a sancționat pe șomeri de două ori, o dată când i-a concediat de la locurile de muncă și a doua oară când le-a amputat ajutorul de șomaj, considerând acest lucru „crimă cu premeditare”. „Au fost sancționați de două ori fără să fi săvârșit nici o faptă. Aș vrea să aduc în discuție concedierile din ultimele luni care au ajuns până la un milion de șomeri. Gândiți-vă la oamenii aceia care au fost concediați și au intrat în șomaj acum câteva luni, cum vor primi sancțiunea de a li se tăia 1% din ajutorul de șomaj. După părerea mea, asta este crimă cu premeditare, este un genocid social fără precedent, față de care numai Traian Băsescu este răspunzător. Aș aduce aminte că mai ieri Gheorghe Flutur și Traian Băsescu scriau pe dealuri cu oi un cuvânt frumos, Bucovina, dar în aceste zile Traian Băsescu a schimbat caligrafia ovină și nu mai folosește oi, ci folosește poporul român. În loc de oi, scrie cu noi, lucru care mi se pare insultător. Cred că politica înseamnă mult mai mult decât doi lupi și o oaie care să voteze ce mănâncă la cină. Astăzi cina lupului portocaliu este poporul român”, a declarat Donțu.



Recomandări

Băsescu, replică pentru Kelemen Hunor care l-a acuzat că a cerșit de două ori voturile maghiarilor și secuilor: Pe Năstase și Geoană i-am bătut de i-am snopit în ungurime, fără UDMR

Donțu îi amenință cu plângeri penale pe cei care iau buletinele oamenilor pentru a-i împiedica să voteze

Ovidiu Donțu: „Vom monitoriza cu atenție activitățile primarilor PDL și vă asigurăm că nu vom ezita să facem plângeri acolo unde se încalcă legea”
Ovidiu Donțu: „Vom monitoriza cu atenție activitățile primarilor PDL și vă asigurăm că nu vom ezita să facem plângeri acolo unde se încalcă legea”

Donțu: „Wikileaks arată că atitudinea americană față de Băsescu a evoluat de la susținere, la ridicol și separare”

Ovidiu Donțu: „Băsescu este , cel care decide ce și când apare despre dosarele oamenilor politici”
Ovidiu Donțu: „Băsescu este , cel care decide ce și când apare despre dosarele oamenilor politici”