Sucevenii au făcut donații în valoare de 13.000 de lei, în cadrul Campaniei „Bun venit pe lume!”, organizată de Salvați Copiii – Filiala Suceava, în perioada 30 noiembrie – 2decembrie, la Shopping City Suceava.
Campania „Bun venit pe lume!”, desfășurată la nivel național,își propune strângerea de fonduri pentru dotarea cu incubatoare a maternităților din 15 orașe, dar și informarea publicului asupra nevoii de implicare în reducerea mortalității infantile la noi în țară. Conceptul creativ al campaniei are ca simbol un body de nou-născut. 1.900 de body, reprezentând numărul dedecese înregistrate anul trecut în rândul bebelușilor, au fost amplasate în București și în cele 13 filiale ale organizației.
În Suceava, pentru 50 de lei strânși din donații, un body a fost înlăturat de pe suport pentru a fi trimis copiilor din maternitatea Suceava.
Camelia Iordache, președintaOrganizației Salvați Copiii – Filiala Suceava, a declarat: „Dacă inițial ne-am propus să colectăm fonduri pentru 150 de body, după prima zi de campanie, ținta a crescut la 250 de body. Am hotărât acest lucru, deoarece generozitatea sucevenilor a fost mult peste așteptările noastre. 260 de body au fost donate maternității din Suceava, în aceste zile, cu sprijinul cetățenilor.Totalul banilor strânși din donații este de 13.000de lei”. Eaa mai completat: „Dorim să mulțumim tuturor celor care s-au implicat în această campanie: fiecărei persoane care a donat, contribuind astfel la șansa la viață a copiilor născuți prematur, partenerilor noștri, partenerilor media și, nu în ultimul rând, voluntarilor Salvați Copiii – Filiala Suceava, pentru energie și efortul depus în toate aceste zile. Prin programul «Fiecare copil contează»,dorim să acordăm un ajutor maternităților prin dotarea acestora cu incubatoare, deoarece majoritatea copiilor care mor în primul an de viață sunt copiii născuți prematur”.
Contribuții în bani se mai pot face trimițând SMSla numărul 8864 sau pe site-ul www.salvaticopiii.ro/bunvenitpelume/până la încheierea campaniei, pe31 decembrie.