Actorul Dominic Purcell, care poate fi urmărit în rolul lui Lincoln Burrows, în serialul „Prison Break”, difuzat luni și marți, de la ora 23.15, la Pro TV, a salvat viața unui bebeluș în timp ce se afla în vacanță, în Irlanda.
Potrivit unui comunicat al Pro TV, întâmplarea s-a petrecut în timp ce Dominic se afla în vacanță împreună cu fratele său, în Irlanda. „Am văzut pe marginea drumului o femeie disperată care striga după ajutor. Am oprit și am văzut că femeia ținea în brațe un copil vânăt la față, care aproape își pierduse suflarea. Așa că eu și fratele meu i-am acordat primul ajutor și am reușit să îi salvăm viața bebelușului chiar înainte să sosească ambulanța”, a povestit actorul din „Prison Break”.
Promptitudinea cu care Dominic a reacționat a fost pusă pe seama experienței acumulate ca părinte. „Am patru copii acasă. Cred că orice părinte ar trebui să știe să facă asta!”, a mai spus Dominic Purcell.