Doi români din Italia au câștigat un milion de euro la loterie cu un bilet cumpărat în orășelul Moncalvo (regiunea Piemonte, nord), relatează presa italiană.
Doi tineri de aproximativ 25 de ani s-au prezentat joi cu un bilet de loterie „Gratta e vinci” („Răzuiești și câștigi”) la un bar din Moncalvo, de unde îl cumpăraseră cu puțin timp în urmă.
„Am câștigat o mie de euro”, i-au spus bucuroși tinerii români proprietarului barului.
Când s-a uitat pe bilet, proprietarul magazinului a rămas uimit. Cei doi tineri omiseseră trei zerouri, astfel că, de fapt, câștigaseră un milion de euro.
„Veniseră la prânz și cumpăraseră două pâini, două sucuri și două cafele. Înainte de a pleca la mașină s-au gândit să cumpere și un loz de 150 de euro. Și au câștigat un milion de euro”, afirmă proprietarul barului.
Cei doi români, a căror identitate nu se cunoaște, urmează să primească banii în următoarele zile, de la o filială bancară.