Plângeri

Doi medici sunt acuzați că au fost pe punctul să omoare un bebeluș



Radu Scripcariuc, concubinul unei femeii, cel care a depus acuzațiile la conducerea spitalului rădăuțean
Radu Scripcariuc, concubinul unei femeii, cel care a depus acuzațiile la conducerea spitalului rădăuțean

Doi medici de la Spitalul Municipal Rădăuți sunt acuzați de malpraxis, pentru că unul dintre aceștia nu ar fi sesizat că o femeie era însărcinată în luna a cincea, iar celălalt ar fi refuzat să opereze o cezariană, în ambele cazuri fiind vorba de aceeași pacientă, o femeie de 37 de ani, din Rădăuți, Mirela Mărioara Sbiera.
La Spitalul Municipal din Rădăuți au fost înregistrate, ieri, după orele prânzului, două plângeri împotriva medicilor Maria Chifan și Lilia Bobeico, plângeri formulate de rădăuțeanul Radu Scripcariuc, concubinul unei femei care a născut în urmă cu o săptămână la spitalul din localitate.
În prima dintre acestea, Scripcariuc arată că la începutul anului, la 25 ianuarie, concubina sa, Mirela Mărioara Sbiera, a fost consultată de medicul ginecolog Maria Chifan, după ce femeia avea întârzieri menstruale. După ce medicul i-a prescris un tratament medicamentos, a programat-o la un nou control, după două luni. După această perioadă, în care menstruația nu revenise, femeia a fost din nou la doctoriță, unde i s-a întocmit o altă rețetă pentru continuarea tratamentului. Pentru că nici de această dată nu s-a schimbat nimic, femeia de 37 de ani s-a dus la un alt medic de specialitate, care a constatat, după ecografie, că este însărcinată în luna a cincea.
„Fiind îngrijorat că pe timpul sarcinii concubinei mele i s-a administrat tratament medicamentos cu antibiotice, am fost pentru consultații morfologice de specialitate la Iași, unde i s-a făcut un ecograf 3D. Rog organele competente să ia măsuri împotriva acesteia, de a ancheta acest caz, de a fi trasă la răspundere pentru malpraxis numita Chifan Maria, deoarece este responsabilă de această sarcină”, astfel își încheie Scripcariuc prima petiție către conducerea spitalului rădăuțean.
„Copilul s-a născut cu fundul și, stând prea mult timp cu capul în interior, s-a sufocat”
În cea de-a doua plângere, concubinul arată că femeia a fost internată în maternitatea din localitate la 25 septembrie, în jurul orei 03.00, pentru că îi venise sorocul. Scripcariuc arată că în condițiile în care femeia avea o sarcină pelviană, aceasta a solicitat medicului Lilia Bobeico să nască prin cezariană, însă a fost ignorată. Bărbatul mai scrie că după ce a vorbit și el cu medicul despre operația de cezariană, i s-a spus că „au regulile lor și un anumit protocol, că ea știe ce are de făcut”.
Apoi, în jurul orei 14.30, femeia a născut natural, însă „copilul s-a născut cu fundul și, stând prea mult timp cu capul în interior, s-a sufocat, născându-se fără nici un semn vital, ca și cum ar fi mort. A fost resuscitat timp de jumătate de oră și readus la viață”, mai scrie Scripcariuc în plângerea adresată conducerii spitalului din Rădăuți.
Bărbatul mai arată că din cauza refuzului de a i se face cezariană femeii, „copilul s-a sufocat, nu i-a fost oxigenat creierul și am fost informat de către medicul care se ocupă cu copilașii, că acesta va rămâne cu sechele pentru tot parcursul vieții”. Autorul plângerii o acuză și pe doctorița Bobeico de malpraxis și roagă „organele competente să ducă acest copil unde este nevoie pentru a fi examinat și a i se administra tot ce are nevoie pentru a fi clinic sănătos”.
Temerea unei mame: „Mi-au spus că va rămâne cu sechele pe viață”
Mirela Mărioara Sbiera este în prezent internată în spitalul din Rădăuți. „Copilul nu se simte bine, încă este la incubator. Nu învinuiesc nici un doctor, nu mă interesează decât ca acest copil să fie sănătos. El aproape că s-a născut mort, dar l-a resuscitat doamna doctor de copii, să-i dea Dumnezeu sănătate, cred că 30-40 de minute. L-a readus la viață și vreau să fie sănătos, că mi-au spus că va rămâne cu sechele pe viață. De asta vreau să-l ducă unde știu ei, să-l facă bine și să mi-l dea acasă sănătos… Nu știu ce va fi și cu mine, mi-au spus că trebuie să mă opereze, nu știu ce va fi, dar vreau copilul sănătos…”, a spus proaspăta mămică.
De partea cealaltă, directorul medical de la Spitalul Municipal din Rădăuți, medicul Cezar Radu, a afirmat: „La prima vedere a plângerilor, pentru că acestea au fost depuse în urmă cu mai puțin de o oră, am sesizat că sunt reclamate mai multe probleme. Urmează ca noi să analizăm cele sesizate, și în urma discuțiilor pe care le voi avea cu cei implicați în aceste plângeri, vom putea trage niște concluzii, și vom vedea despre ce este vorba concret”.
Cei doi medici acuzați de malpraxis nu au putut fi contactați ieri pentru a-și expune punctul de vedere.


Mirela Mărioara Sbiera: „Nu știu ce va fi și cu mine, mi-au spus că trebuie să mă opereze, nu știu ce va fi, dar vreau copilul sănătos...”
Mirela Mărioara Sbiera: „Nu știu ce va fi și cu mine, mi-au spus că trebuie să mă opereze, nu știu ce va fi, dar vreau copilul sănătos...”
Radu Scripcariuc, concubinul unei femeii, cel care a depus acuzațiile la conducerea spitalului rădăuțean
Radu Scripcariuc, concubinul unei femeii, cel care a depus acuzațiile la conducerea spitalului rădăuțean


Recomandări

Doi suceveni care și-au bătut soțiile, reținuți în arest deși victimele au dat înapoi pe linie de anchete penale

Doi suceveni care și-au bătut soțiile, reținuți în arest deși victimele au dat înapoi pe linie de anchete penale
Doi suceveni care și-au bătut soțiile, reținuți în arest deși victimele au dat înapoi pe linie de anchete penale