Doi frați din Putna, unul în vârstă de 19 ani și unul de 17 ani, sunt un exemplu rar de seriozitate și de succes în îmbinarea sportului de performanță cu rezultatele școlare.
Ioan Onea, elev în clasa a XII-a, este dublu campion național la rugby, cu echipa de juniori I a Liceului cu Program Sportiv (LPS) Suceava, și a făcut pasul cu succes la seniori, fiind declarat Omul Meciului la ultimul joc al CSM Bucovina Suceava, de sâmbăta trecută, când ai noștri au învins Știința Petroșani cu scorul de 27-15.
Fratele mai mic, David, în vârstă de 17 ani, elev în clasa a XI-a, tocmai a fost convocat la Naționala României U18, fiind și el un sportiv de mare perspectivă la categoria sa de vârstă.
Ca elevi ai Liceului cu Program Sportiv Suceava, ambii au ajuns la Olimpiada națională de teorie sportivă.
Ioan a obținut locul I pe țară la această olimpiadă, iar David a obținut locul III.
Antrenorul Codrin Prorociuc ne-a povestit că cei doi provin dintr-o familie din Putna care nu a avut vreo legătură cu rugby-ul.

Copiii au început să facă la Putna rugby-tag (rugby fără placaje, fără contact) cu profesorul de sport Ciprian Crețan, directorul școlii din comună.
Le-a plăcut mult acest sport, iar Codrin Prorociuc a reușit să-i convingă pe ei să vină și pe părinți să îi lase să vină la Suceava, ca elevi ai Liceului cu Program Sportiv, pentru a face școală și rugby.
Munca de convingere nu a fost tocmai ușoară, dar rezultatele de până acum arată că opțiunea a fost corectă.
Cei doi impresionează pe terenul din rugby prin viteză și prin forță. Au o masă musculară impresionantă la vârsta lor, iar asta și pentru că sunt extrem de muncitori.

Cei doi încep dimineața la sala de forță, iar după-amiaza au antrenamentul specific pentru rugby.
Antrenorul Codrin Prorociuc a mai subliniat că mai are un jucător foarte bun de la Putna, Codrin Iliescu, și el dublu campion cu echipa de juniori I a LPS Suceava.
Această selecție de la bază, din școli, este de cele mai multe ori deficitară, iar astfel de exemple, de profesori care se implică, sunt de apreciat, mai ales că seriozitatea și perseverența dau de cele mai multe ori și roade.







