Doi frați, cu vârste cuprinse între 1 și 3 ani, au fost luați în grija statului, după ce unul dintre părinți i-a abandonat, iar celălalt nu avea posibilități materiale pentru a-i întreține. Copiii au fost preluați în regim de urgență, prin Serviciul de evaluare a situației de risc și intervenție în regim de urgență, din cadrul Direcției Generale de Asistență Socială și Protecția Copilului Suceava, la sfârșitul anului trecut.
Directorul executiv al Protecției Copilului Suceava, Margareta Isăilă, ne-a spus că Serviciul de evaluare a situației de risc a propus instanței judecătorești instituirea măsurii de plasament în regim de urgență pentru cei doi frați.
Margareta Isăilă a completat că „cei doi copii au ajuns în sistemul nostru de protecție la solicitarea unuia dintre părinți, care a conștientizat faptul că nu face față singur în creșterea și îngrijirea minorilor, întrucât celălalt părinte a părăsit domiciliul”.
Copii dați la stat, cu acordul ambilor părinți
În decursul lunii decembrie, Serviciul de evaluare a situației de risc și intervenție în regim de urgență a primit și alte solicitări, de instituire a unor măsuri de protecție pentru copii, însă, după cum a completat Margareta Isăilă, „cazurile au fost prezentate în comisia pentru protecția copilului Suceava, deoarece exista acordul ambilor părinți și nu a fost necesară sesizarea instanței de judecată”.
La sfârșitul anului trecut, în luna noiembrie, la Serviciul de evaluare a situației de risc și intervenție în regim de urgență din cadrul Protecției Copilului au ajuns 24 de sesizări (scrise, telefonice, autosesizări), cu privire la situația a 38 de copii care s-ar afla în situație de risc.
Nu pentru toți s-a impus o măsură de protecție socială. Unii aveau nevoie doar de consiliere psihologică, alții aveau nevoie de un ajutor material pentru ca familia să treacă mai ușor peste perioadele de criză.