Finalele Campionatului Național de Atletism pentru copii I, II și III, desfășurate zilele trecute la București, au adus județului Suceava două titluri de campion al României, dar și alte clasări pe podium. Clubul Sportiv Școlar din Rădăuți a reușit să urce de două ori pe podium, după medalia de aur câștigată de Florin Pitic și cea de argint a lui Andrei Coca. Astfel, rădăuțeanul Florin Pitic, pregătit de antrenorul Bogdan Roșcăneanu, și-a păstrat titlul de campion național câștigat anul trecut în proba de triatlon la copii II, cu un total de 1359 de puncte, la 48 de puncte de următorul clasat. În aceeași competiție, dar la copii I, colegul său Andrei Coca a câștigat argintul în proba de 200 metri plat, la fel ca și anul trecut, fiind foarte aproape de podium și în cursa de 80 de metri, acolo unde a terminat pe patru, la câteva sutimi de secundă de primii trei clasați. Tot în proba de triatlon, la copii I, rădăuțeanul Sebastian Davideanu a fost la numai 18 puncte de locul I și la 5 puncte de medalia de bronz, terminând concursul pe locul șase.
„Am avut parte de o competiție în care sportivii noștri au întâlnit adversari foarte bine pregătiți, la cluburi cu foarte mulți bani și baze sportive adecvate. Florin Pitic a reușit să obțină al doilea titlu consecutiv de campion național, demonstrând astfel că anul trecut nu a fost o greșeală. Vreau să mulțumesc celor care ne-au ajutat în pregătirea noastră pentru aceste finale, firmele Mediterana, Arena Take Away și Tarsin”, a declarat antrenorul Bogdan Roșcăneanu, de la CSȘ Rădăuți.
CSM Dorna Vatra Dornei a scos un campion național
Atleții de la CSM Dorna Vatra Dornei, pregătiți de Cristian Prâsneac, au reușit să urce de două ori pe podiumul naționalelor, contabilizând o medalie de aur și una de bronz. La prima participare într-o competiție de acest nivel, Daniel Mihăescu a reușit să se impună în fața unor sportivi de la cluburi mult mai titrate, devenind campion național în proba de 500 de metri plat, după 1 minut, 24 de secunde și 99 de sutimi. O altă evoluție meritorie este și cea a Alinei Paula Vântu, dorneanca reușind clasarea pe locul 3 în proba de aruncare a ciocanului.
„Având în vedere condițiile în care ne antrenăm, rezultatele sunt incredibile. La Dorna nu avem pistă de atletism, iar Stadionul Municipal îl folosim doar atunci când îl prindem în toane bune pe președintele secției de fotbal, Mihai Szekely, iar în rest, pe unde putem”, a declarat antrenorul Cristian Prâsneac. Dorneanul a mai adăugat că după aflarea rezultatului, viceprimarul comunei Dorna Arini, Anton Mazăre l-a sunat pe proaspătul campion, promițându-i că-i va deconta suma aferentă navetei la Vatra Dornei, Daniel deplasându-se zilnic pe acest traseu pentru antrenamente.
La aceleași finale naționale, la care au fost prezenți 489 de atleți de la 108 cluburi din țară, județul Suceava a mai bifat alte două medalii, una de argint prin Simona Caziuc, de la LPS Suceava, în proba de 1.000 de metri, dar și Robert Maranduca, atlet ce a luat bronzul în proba de 2.000 de metri.






