La melodie...

DJ-ul din Liteni, cercetat penal pentru că difuza muzică piratată



Un tânăr din orașul Liteni, DJ la discoteca din localitate, s-a ales cu dosar penal din cauza muzicii pe care le-o punea clienților veniți să se distreze.
În urmă cu două zile, Parchetul de pe lângă Tribunalul Suceava a confirmat rezoluția prin care s-a dispus începerea urmăririi penale împotriva DJ-ului respectiv, Adrian P., în vârstă de 27 de ani.
Potrivit poliției, tânărul respectiv a fost depistat, la data de 12 octombrie 2008, în timp ce difuza, în calitate de DJ, muzică într-o discotecă din Liteni, folosindu-se de nu mai puțin de 144 de CD-uri ce conțineau circa 1.700 de melodii.
Practic, tânărul DJ distribuia muzică piratată.
„Din corespondența purtată cu titularii drepturilor de autor, a rezultat faptul că tânărul respectiv a creat un prejudiciu total în valoare de 7.159,04 lei”, se precizează într-un comunicat al Inspectoratului de Poliție Județean Suceava.



Recomandări

Dosar penal pentru muzică piratată în discotecă și jocuri de noroc fără licență

Dosar penal, pentru că avea programe fără licență, muzică și filme piratate în calculator

Patron de discotecă cercetat penal pentru muzica pe care dansau clienții săi