Grupul american Disney a decis să lanseze o serie animată pentru copii direct pe dispozitivele mobile, în defavoarea propriilor televiziuni, pe care compania le deține la nivel internațional, informează AFP.
Seria „Sheriff Callie’s Wild West” are nouă episoade și va putea fi vizionată începând din 24 noiembrie pe site-ul watchdisneyjunior.com, dar și pe telefoanele inteligente (smartphone) și tablete.
Difuzarea acestui serial la nivel mondial pe televiziunile grupului Disney nu este prevăzută mai devreme de 2014, potrivit unui comunicat al diviziei Disney Junior.
Acest serial este dedicat copiilor cu vârsta cuprinsă între 2 și 7 ani, fiecare episod incluzând câte două povestiri cu durata de 11 minute.
„Interacțiunea prin intermediul smartphone-urilor și a tabletelor reprezintă a doua natură pentru copiii din ziua de azi”, a declarat Albert Cheng, vicepreședintele responsabil cu producțiile digitale în cadrul grupului Disney/ABC Television Group.
Lansarea „Sheriff Callie’s Wild West” mai întâi pe telefoanele inteligente și pe tablete face parte din eforturile Disney de „a extinde durata de viață a serialelor sale și de a crea noi tipuri de relații cu publicul său, prin intermediul platformelor digitale a căror importanță este din ce în ce mai mare”, a adăugat Albert Cheng.
Un sondaj făcut public la începutul acestei săptămâni de către Common Sense Media reliefa „o explozie” a folosirii dispozitivelor mobile de copiii mici din Statele Unite. Astfel, 38% dintre copiii cu vârsta mai mică de 2 ani folosesc deja o tabletă și un smartphone, în timp ce 72% dintre copiii cu vârsta mai mică de 8 ani folosesc astfel de dispozitive mobile, față de 10%, respectiv 38%, în urmă cu doi ani.