Pugilistul Lucian Bute, care a trecut cântarul oficial pentru meciul cu Jean Paul Mendy, în care își va apăra titlul mondial la categoria supermijlocie, versiunea IBF , a declarat că ultimul kilogram pentru încadrarea în limitele categoriei de 76,2 kilograme a fost cel mai greu de dat jos.
„E firesc să am emoții la cântar, ultimul kilogram a fost destul de greu de dat jos. Mă bucur că am făcut categoria, primul adversar a trecut. Am făcut categoria ușor, doar azi mi-a fost mai greu. Acum m-am hidratat deja și voi continua toată ziua să mă rehidratez”, a declarat Bute.
Bute și Mendy și-au ales mănușile pentru meciul de sâmbătă: „Este o chestie de cum te simți, nu e mare diferență între ele”, a adăugat românul.
Campionul mondial IBF a mai spus că deja vizualizează prima repriză a meciului cu Mendy: „M-am gândit mult la el, la stilul lui, la strategia mea. Deja vizualizez cum o să fie prima repriză și cum va continua meciul. Nu mi-am propus să-l fac KO, obiectivul meu e să câștig meciul”.
El le-a mulțumit celor prezenți și le-a transmis românilor că îi așteaptă la meci.
La cântarul oficial au participat peste 200 de persoane, iar fanii l-au aclamat pe Bute și i-au scandat numele.
Pe de altă parte, organizatorii vor pune la dispoziție 15 mingi semnate de Bute și Mendy pentru a fi vândute în scopuri caritabile.
Lucian Bute își va pune în joc pentru a opta oară centura mondială, în fața francezului Jean Paul Mendy, astăzi, în cadrul galei „Campion pentru România”, ce va avea loc la Romexpo și va fi transmisă de Pro TV.
Programul galei din această seară
Organizatorii evenimentul galei de box profesionist „Campion pentru România” anunță că accesul în sala Romexpo, pentru evenimentul de sâmbătă 9 iulie, începe de la orele 18:00, primul meci al galei fiind programat pentru ora 19:45.
Transmisia televizată va începe la 20:30, pe ProTV și Sport.ro, se precizează în comunicatul organizatorilor. În sală nu sunt permise camerele video sau aparate profesionale de înregistrare a imaginilor în mișcare și obiecte contondente, conform legii 60.
Gala „Campion pentru România” cuprinde șase meciuri: Categoria pana: Viorel Simion (Romania, 13-0-0, 5 KO) – Jun Talape (Filipine, 20-7-1, 8 KO), Categoria supermijlocie: Remam St-Juste (Canada, 22-2-1, 15 KO) – Jaudiel Zepeda (Mexic, 12-4-1, 9 KO), Categoria grea, 4 reprize: Bogdan Dinu (Romania, 5-0-0, 2 KO) – Awadh Mohamed Tamim (Tanzania, 12-2-0, 7 KO), Categoria superușoară, 8 sau 10 reprize: Pier-Olivier Cote (Canada, 16-0-0, 11 KO) – Pedro Navarette (Mexic, 25-11-3, 14 KO) și meciul vedetă pentru titlul mondal IBF la categoria supermijlocie, dintre Lucian Bute (Romania, 28-0-0, 23 prin KO) – Jean-Paul Mendy (Franta, 29-0-1, 16 prin KO), care se va întinde pe durata a 12 reprize.
Udrea, între mănușile lui Bute
Ministrul Dezvoltării, Elena Udrea, susține, pe blog, că meciul de sâmbătă al lui Lucian Bute poate să le redea multora speranța, dar și mândria de a fi români, ea menționând îi pare rău pentru cei care nu se pot bucura de un asemenea regal sportiv și trebuie să rămână în continuare încrâncenați.
Ea afirmă că Gala de box „Campion pentru România” este cel mai important eveniment sportiv din țară al ultimilor ani. „Spun asta luând în calcul atât magnitudinea evenimentului sportiv, cât și mediatizarea de care se bucură. Eu nu știu ca până acum să mai fi existat o gală de box sau măcar un meci de fotbal în România care să fie preluate de ESPN, Show Time sau HBO. După rușinea din octombrie anul trecut, când meciul lui Lucian Bute cu Jesse Brinkley nu a fost nici măcar transmis de vreun post de televiziune din țară, cred că organizarea uneia dintre cele mai importante gale de box de anul acesta la București este un uriaș pas înainte”, scrie Udrea.
Ministrul afirmă că au fost împușcați doi iepuri dintr-un foc. „Pe de o parte, am reușit să asociem brandul turistic al României cu un eveniment sportiv vizibil la nivel internațional. Pe de altă parte, am reușit să le satisfacem dorința românilor de a-și vedea campionul boxând acasă. Canada îl adoră, canadienii îl consideră al lor, iar noi nu am fost în stare să îi transmitem meciurile. Am îndeplinit și dorința lui Lucian Bute de a boxa în fața românilor săi și de a le oferi acestora un spectacol sportiv așa cum nu au mai văzut până acum. Românii au toate motivele să fie mândri atât de gala de box, cât mai ales de campionul nostru, un om integru, serios, modest. Și, poate cel mai important, un adevărat patriot. Atât timp cât un astfel de om ne reprezintă în lume, sentimentul pe care un român adevărat îl încearcă este cel de mândrie”, scrie Udrea.
O valiză de bani pentru promovarea brandului turistic al României
MDRT va plăti 590.000 euro, fără TVA, pentru expunerea brandului național turistic pe ringul de box la meciul dintre Lucian Bute și Jean Paul Mendy, valoarea totală a contractului încheiat între instituție și organizatorul galei, o firmă a lui Rudel Obreja, fiind de 1,93 milioane euro, fără TVA.
Banii către firma organizatoare a galei, Europlus Computers, deținută de președintele Federației Române de Box, Rudel Obreja, vor fi plătiți integral doar dacă sunt respectate toate prevederile contractuale.
Prețul solicitat de Europlus Computers a fost de 2,239 de milioane euro, fără TVA dar, în urma negocierii cu reprezentanții MDRT, acesta a fost redus la 1,93 de milioane de euro, fără TVA. Banii vor fi plătiți de minister din fonduri europene destinați promovării brandului turistic național.
Contractul are ca obiect „prestarea serviciilor de promovare a României ca destinație turistică și a brandului turistic național, pe plan național și internațional, în cadrul evenimentelor desfășurate cu ocazia organizării Galei Internaționale de Box Profesionist, în data de 9 iulie 2011”.
Contractul a fost încredințat conform OUG 34/2006 privind atribuirea contractelor de achiziție publică, a contractelor de concesiune de lucrări și a contractelor de concesiune de servicii.
Astfel, MDRT va prezenta „frunza” din brandul național turistic pe mai multe elemente din cadrul galei, ringul și arena de box, echipamentele boxerilor români, pe biletele de acces, pe bannere, mash-uri, spoturi TV, pe internet etc