Directorii de școli și adjuncții lor sunt în plină evaluare a activității lor
din anul școlar 2017-2018, procedură ce se va finaliza cu un calificativ dat de Inspectoratul Școlar Județean (IȘJ) Suceava.
Potrivit inspectorului școlar adjunct prof. Cristian Cuciurean, în județul Suceava sunt 286 de directori de școli, dintre care 212 directori plini și 84 adjuncți, toți urmând să primească „note” care să reflecte activitatea lor din anul școlar trecut.
În funcție de punctajul obținut, managerii vor fi notați cu foarte bine, bine, satisfăcător sau nesatisfăcător, acesta din urmă fiind echivalent cu schimbarea din funcție.
Printre altele, criteriile utilizate în evaluare fac referire la „organizarea activităților unității de învățământ”, „coordonarea/conducerii activității unității”, „motivarea/antrenarea personalului din subordine”, „monitorizarea/evaluarea/controlul activităților din unitatea de învățământ”, „relații de comunicare”, „pregătire profesională”.
Etapele evaluării
Într-o primă fază a evaluării, managerii trebuie să întocmească un raport de autoevaluare și să-și acorde singuri calificative în funcție de modul în care au administrat școala în anul școlar trecut. Fiecare trebuie să facă o analiză asupra activității sale desfășurate în școală, documentele fiind înaintate către Inspectoratul Școlar Suceava.
Pe lângă fișele de autoevaluare, directorii și directorii adjuncți ai școlilor și liceelor din județ trebuie să trimită un raport argumentativ și documente justificative, toate până la data de 17 august.
Între 20 august și 14 septembrie, inspectori școlari vor merge în teren și se vor consulta cu personalul didactic și nedidactic al școlii, cu sindicate, cu autorități locale și părinți, în urma discuțiilor realizându-se un raport de etapă.
Până pe 21 septembrie, comisia de evaluare va stabili punctaje și va acorda calificative, acestea urmând să fie validate în Consiliul de Administrație al IȘJ.
În urma evaluării, punctajul obținut va determina acordarea calificativului, astfel: pentru 86-100 de puncte – calificativul “Foarte bine”, pentru 71-85 de puncte – calificativul “Bine”, pentru 61-70 de puncte – “Satisfăcător” și pentru 0-60 de puncte – “Nesatisfăcător”.
Între 15 și 19 octombrie, directorii pot depune contestații privind punctajele acordare, soluționarea acestora și comunicarea rezultatelor fiind programate pentru 22-26 octombrie.
După evaluarea directorilor, urmează evaluarea inspectorilor școlari, a inspectorilor generali adjuncți, a inspectorului general și a directorului Casei Corpului Didactic, aceștia din urmă fiind notați de Ministerul Educației.
Anul trecut, directorii de școli din județ au fost apreciați la superlativ de Inspectoratul Școlar Județean (IȘJ) Suceava, aceștia fiind notați cu 10 pe linie pentru modul în care au administrat școala în anul școlar 2016-2017.