„Numărul vitelor”
„Numărul vitelor este însemnat în raport cu acel al poporației. În Vatra Dornei, comuna cea mai săracă în animale, sunt, la 750 de familii de țărani, peste 5000 de vite cornute, vreo 800 de cai și aproape 9000 de oi. În Căndreni și Poiana Stampei, care împreună nu numără decât 400 de familii, sunt peste 8000 de vite cornute; se înțelege că numărul animalelor ce le are fiecare locuitor variază după starea lui de bogăție”.
„Revista Politică”, Anul II, nr.11, Suceava, 15 Octomvrie 1887.
„Foc pus”
„O mână criminală, până’n prezent necunoscută, a dat foc în noaptea de 17 Octombrie a.c. la ora 1 gospodăriei directorului școlar Dionisie Cijeschi, din satul Băineț, județul Rădăuți. A ars o șură plus toată pășunea, 7 vite, unelte și acarete agricole, 50-60 m. lemn de construcție, 3 șoproane, grajd etc. pagubă evaluată la circa 200.000 de lei, toate neasigurate, deci bietul păgubaș a rămas lipit pământului”.
„Cuvântul Țărănimii”, Anul IX, nr. 233, 23 octombrie 1930.
„Un nou lot
„După omologarea prototipului, la Combinatul de industrializare a lemnului Suceava a fost lansat zilele acestea în producție un nou lot de 4000 de garnituri de mobilă tip modificat. Noul tip de mobilă se distinge printr-o linie modernă, elegantă, este lucrată în furnir de nuc lăcuit pe bază de poliesteri. În prezent fabrica de mobilă a combinatului sucevean mai produce garnitura , canapele tip și măsuțe de televizor”.
„Zori Noi”, Anul XIX, nr. 5245, Suceava, Joi 22 octombrie 1964.
Rubrică realizată de Tiberiu COSOVAN și Florin PAIU
