Din ce în ce mai mulți bărbați cu vârste între 40 și 50 de ani recurg la operații estetice de întinerire, sub efectul „sindromului Sarkozy”, de la numele președintelui francez Nicolas Sarkozy, care s-a căsătorit cu o femeie mai tânără decât el, a indicat un grup de cercetări medicale, citat de AFP.
În perioada ianuarie – martie, în Marea Britanie, numărul bărbaților care au apelat la tratamentele cu botox a crescut cu 57%, în raport cu aceeași perioadă a anului trecut, potrivit grupului de cercetări medicale Haley.
Operațiile chirurgicale de reducere a sânilor au crescut cu 42%, cele de microdermabraziune (procedură de reînnoire a straturilor superioare ale epidermei) – cu 43%, potrivit studiului.
Pasiunea pentru chirurgia estetică a fost stârnită de „sindromul Sarkozy”, sunt de părere autorii studiului. „Medicii chirurgi constată că pentru majoritatea (bărbaților, n.r.) operațiile chirurgicale sunt motivate de tinerețea noilor lor partenere feminine (…) la care se adaugă sindromul Sarkozy … legat de un al doilea mariaj, cu o soție mult mai tânără, de care îi desparte o diferență de vârstă de 10 – 20 de ani”, a declarat Liz Dale, directoarea grupului.
Carla Bruni, în vârstă de 40 de ani, este cu 13 ani mai tânără decât președintele Sarkozy.
„Un al doilea mariaj și oportunitățile profesionale sunt motivele cele mai citate de bărbații cu vârsta cuprinsă între 40 și 50 de ani pentru a justifica recurgerea la o intervenție chirurgicală”, a adăugat aceasta.
„Rezultatele obținute datorită unor tratamente ușoare, precum botoxul (…) pot fi spectaculare și pot să le dea acestor bărbați un plus de siguranță de sine în relație”, a adăugat doctorul Julian Northover, de la grupul Haley.
„Principalele zone pentru care se îngrijorează bărbații sunt ridurile din zona gurii și frunții, principalele semne ale îmbătrânirii”, a adăugat acesta.