O expoziție foarte bine gustată de publicul vizitator, circumscrisă manifestărilor expoziționale prezentate în cadrul celei de-a XIX-a ediții a Festivalului Internațional de Grafică Satirică și Literatură Umoristică „Umor la…Gura Humorului”, a fost expoziția de „Design absurd”, organizată de conf. univ. dr. Cristian Cheșuț împreună cu câțiva studenți de la Universitatea de Artă și Design din Cluj-Napoca.
O desfășurare vizuală inedită
Universitarul clujean, care anul trecut a adus la Gura Humorului, în premieră absolută, o expoziție de afișe oficiale ale Jocurilor Olimpice organizate de-a lungul timpului (1896-2008), una dintre cele mai spectaculoase prezentări grafice de pe simezele humorene, a oferit și la această ediție o desfășurare vizuală inedită.
Șeful Catedrei de Design și studenții Alexandra Crișan, Andra Lupu, Ilarie Pintea și Paul Kerekes au expus o serie de obiecte care-ar fi fost, cu siguranță, „savurate” cu privirea și apreciate de Urmuz sau de Eugene Ionesco.
Mostre de design absurd cu accente umoristice
De la roata de bicicletă având în interiorul ei lanțul de antrenare, la umbrela de…plasă, sau de la receptorul de telefon cablat la ambele capete, la mouse-ul cu pioneze pe clape și până la obiectele însoțite de texte lămuritoare, ca pachetul de țigarete cu avertizarea „Moartea dăunează grav…sănătății”, ori recipientul din sticlă cu vizibila vopsea acrylică „rosso brilante”, pe capacul căruia scria…”Verde Dalton” și culminând cu sticla de votcă având eticheta de atenționare „Consumul excesiv de alcool duce la terminarea băuturii”, toate se constituiau ca veritabile mostre de design absurd cu accente umoristice.
Design absurd sau artă aberantă
Piesa de rezistență a expoziției era însă „Piramida energetică pentru creșterea potenței”, o mică piramidă confecționată din carton, cu…un orificiu circular pe una din fețe.
Nu e de mirare că o astfel de expoziție, de „design absurd sau artă aberantă”, ticluită de tandemul Cristian Cheșuț și Cornel Udrea, a putut salva prima ediție a Festivalului concurs de umor profesionist „UmorScena 2009”, programat în primăvara acestui an la Târgu Mureș și abandonat, în ultima clipă, de sponsorul principal.