Deputatul Mihai Sandu Capră are cele mai mari șanse să fie nominalizat pentru funcția de președinte executiv al Organizației Județene a PNL, cu rol de a coordona activitatea în locul liderului interimar, deputatul de Iași Relu Fenechiu, care va candida pentru un nou mandat într-un colegiu din județul Iași.
Nominalizarea, care se află în „vârful pixului” lui Fenechiu, va fi făcută în această săptămână. Relu Fenechiu nu a dorit să comenteze pe marginea numelui viitorului președinte executiv al PNL Suceava, însă a spus că trebuie să fie o persoană care să aibă calități de bun organizator și administrator. „În acest moment cred că organizația județeană Suceava a PNL trebuie să funcționeze și fără mine și de aceea voi propune un președinte executiv sau un prim-vicepreședinte care să-mi țină locul în permanență. Este important să fie o persoană care să poată să se ocupe de funcționarea administrativ organizatorică a filialei. Consider că deja în biroul județean interimar care numără acum 27 de membri lucrurile au început să meargă bine și s-a coagulat o echipă interesantă”, a declarat Fenechiu.
El a mai spus că în prezent în Biroul Județean al PNL Suceava există o serie de persoane care pot ocupa oricând fotoliul de lider, nominalizându-i aici pe Aurel Burciu, Philip Rozopol sau Valerian Solovăstru.






