Ger de martie

Deputatul Bogdan Gheorghiu pune la zid actuala guvernare pentru că a lăsat populația fără lemne de foc



Deputatul PNL de Suceava Bogdan Gheorghiu
Deputatul PNL de Suceava Bogdan Gheorghiu

Deputatul PNL de Suceava Bogdan Gheorghiu critică în termeni duri Guvernul PSD-ALDE după ce un număr foarte mare de români au fost lăsați fără lemn de foc, în condițiile în care am asistat la o iarnă dificilă, care pare că nu vrea să plece. De altfel, meteorologii anunță un nou posibil front arctic la mijlocul lunii martie, ceea ce va îngreuna și mai mult situația și așa dificilă a familiilor care își încălzesc locuințele cu material lemnos.
„Încă din vara anului 2017 se știa că urmează o criză a lemnelor de foc pentru populație cauzată de o proastă evaluare a necesarului. Preocupat în exclusivitate cu problemele penale ale conducerii sale ce s-a îmbogățit peste măsură activând exclusiv în domeniul activității de stat, PSD a ignorat cu desăvârșire problemele oamenilor simpli și nevoile lor de bază, problema fundamentală fiind nu numai lipsa lemnelor de foc, ci și specula care a rezultat din această criză ce a mărit prețurile de achiziție pentru persoanele fizice”, a arătat Bogdan Gheorghiu.
Deputatul liberal a ținut să menționeze că această problemă a crizei lemnelor de foc a fost pusă pe tapet de mai multe ori în această iarnă, dar autoritățile care ar fi trebuit să ia măsurile necesare intrării în normalitate au ignorat cu bună știință avertismentele venite.
„Social-democrația de caviar din România nu a reușit nici până în luna martie să rezolve o problemă gravă cu care se confruntă milioane de români din cauza unei ierni foarte geroase. Oamenii simpli au așteptat în zadar soluții rapide la problemele lor și au primit în loc propagandă ieftină marca PSD”, a completat Bogdan Gheorghiu.
El și-a exprimat speranța că măcar în al 13-lea ceas cineva va reacționa și se vor găsi soluții pentru ca românii să nu mai tremure de frig în propriile case.



Recomandări