Declinul actual al sectorului auto global ar putea da un imbold nou planurilor de consolidare a industriei, a declarat directorul general al constructorului francez Renault, Carlos Ghosn, citat de Reuters.
„Ceva va trebui să se întâmple”, a spus Ghosn, care consideră că probleme din SUA vor da un impold tranzacțiilor.
Cea mai mare piața auto din lume, cea americană, se confruntă cu dificultăți în contextul majorării prețurilor la benzină, înăspririi condițiilor de creditare ale băncilor și declinului sectorul de locuințe.
„Ceea ce se întâmplă în State în acest moment nu este un semn bun pentru viitor”, a afirmat șeful Renault.
Vânzările auto din SUA au scăzut în iunie la minimul din ultimii 15 ani, dar General Motors și-a menținut poziția de lider pe piața americană. Prețul acțiunilor GM a ajuns în iulie la minimul ultimilor 54 de ani, în contextul temerilor legate de situația financiară a constructorului american.