Ministerul Sănătății Publice va achita, până în 15 decembrie, datoriile acumulate în sistem la 31 decembrie 2005, pentru produsele medicale furnizate spitalelor.
Decizia a fost luată, vineri, după întâlnirea dintre ministrul Sănătății, Eugen Nicolăescu, și reprezentanții Asociației Furnizorilor de Produse Medicale (AFPM).
Ministrul Sănătății, Eugen Nicolăescu, i-a informat pe reprezentanții AFPM că în baza OUG 72 /2006 pentru completarea Legii 95/2006, privind reforma în domeniul sanitar, a fost creată baza legală pentru plata datoriilor existente în sistem la 31 decembrie 2005.
Potrivit ministrului, termenul limită pentru plata datoriilor va fi 15 decembrie 2006, intrându-se astfel, fără datorii, în noul an fiscal.
Cele două părți au fost de acord că este indispensabilă menținerea și respectarea disciplinei contractuale la nivelul sistemului sanitar.
Ministrul Sănătății și reprezentanții AFPM au convenit asupra implementării, începând cu 1 ianuarie 2007, a Directivei 2000 a CE, privind plata facturilor la 30 de zile.
Conducerea AFPM a reamintit decizia membrilor săi de a se respecta cu strictețe prevederile contractuale.
Părțile au convenit dezvoltarea unui parteneriat în vederea derulării unor acțiuni , pentru susținerea de către AFPM a strategiei referitoare la îmbunătățirea managementului la nivelul spitalelor, prin accentuarea măsurilor de monitorizare a disciplinei contractuale, cât și a demarării unui program de conștientizare a importanței diagnosticului.
MSP și AFPM au convenit să aibă întâlniri trimestriale de informare reciprocă asupra evoluțiilor din sistemul sanitar.





