Dâmbovița: 89 de localități afectate de întreruperea curentului electric din cauza vijeliilor



Vijeliile din ultimele 24 de ore au provocat întreruperi ale alimentării cu energie electrică în 89 de localități din județul Dâmbovița, iar în satul Nisipuri, comuna Ulmi, 50 de familii au rămas fără aparatura electrocasnică și electronică din cauza unei creșteri bruște de tensiune.
Potrivit reprezentanților Sucursalei de Distribuție Electrică Târgoviște, va avea loc o evaluare a pagubelor, iar proprietarii afectați vor fi despăgubiți, în condițiile în care se constată că pagubele au fost provocate de creșterea tensiunii electrice, transmite corespondentul MEDIAFAX.
„A foarte neplăcut, a fost o descărcare directă la postul de transformare,din cauza precipitațiilor abundente și a vântului puternic, noi suntem sub avertizarea de cod galben, care a provocat o supratensiune cu consecințe asupra obiectelor electronice și electrocasince. Există o procedură, vom face o verificare și, tuturor celor care vom stabili că sunt păgubași și au contract cu noi, le vom da despăgubiri”, a declarat inginerul șef al Sucursalei de Distribuție Electrică Târgoviște, Paul Dinu.
Oamenii spun că au rămas fără curent electric într-un timp extrem de scurt, iar din unele aparate electrocasnice și electronice a ieșit fum.
„S-a auzit așa deodată și ne-a luat pe toți prin surprindere.Unele s-au ars, altele poate nu, dar nu le putem verifica deoarece nu avem curent nici acum”, a declarat un localnic din satul Nisipuri.
Paul Dinu a mai declarat că precipitațiile și vântul puternic din ultimele 24 de ore au lăsat în beznă 37 de localități din județul Dâmbovița, iar alte 52 de localități au fost afectate parțial.
„Am avut probleme la două linii de 110 kilowolti, la șapte linii de medie tensiune cu 13.865 de consumatori din 37 de localități și la liniile de joasă tensiune din 52 de localități. În prezent, se lucrează la remedierea deficiențelor, mai avem 14 localități nealimentate, 13 parțial și una total”, a mai precizat inginerul Paul Dinu.
La ora transmiterii acestei știri, localitățile Niculesti, Vulpești, Crevedia, Lăculețe, Burduca, Piersinari, Vulcana de Sus, Ludesti, Puroinica, Nisipuri, Raciu, Bărbulețu, Pucheni sunt nealimentate parțial, iar localitatea Bungetu este nealimentată în totalitate, echipele Electrica lucrând pentru remedierea defecțiunilor.