Parte a unei tradiții, vineri, 4 martie 2016, în cantina Colegiului „Alexandru cel Bun” din Gura Humorului a avut loc ediția a VII-a a Balului Mascat care, ca în fiecare an, adună elevi din clase de niveluri și specializări diferite. Activitatea s-a desfășurat de la ora 15 la 20 și a reprezentat o șansă în plus pentru elevii colegiului de a-și folosi și valorifica imaginația și creativitatea în a realiza și a prezenta costume și măști diferite.
Organizatorii Balului Mascat sunt doamnele profesor Cecilia Ștefania Miron Popescu, Raluca Dragomirescu, Oana Baciu și Maria Orheanu Vrânceanu. 132 de elevi au decis să petreacă după-amiaza zilei de vineri împreună, s-au implicat în concursurile organizate și au dansat pe ritmurile oferite de cei doi DJ. Atmosfera a fost relaxată, socializarea perfectă și ziua specială. Participanții au fost din clasele a IX-a (I, M, A), a X-a (G, H, K, N) și a XI-a (I, K, L, M, P).
Și în acest an activitățile au fost diverse și antrenante, dansul portocalei a solicitat îndemânarea și răbdarea celor 25 de perechi înscrise, dar a meritat pentru că marele premiu a fost 3 kilograme de fructe. Dansul limbo a implicat 30 de elevi recompensați cu atenții mici dar valoroase, creioane speciale și brelocuri. Momentul concursului de costume a fost așteptat și aplaudat de toți cei prezenți. 22 de elevi au defilat și au intrat în rol perfect. Au participat la paradă prințese, maneliști, personaje din filme, personaje cu costume specifice altor țări, soldați romani, zombies, personaje din desene animate, colorate și realizate personal sau cu ajutorul altor colegi. Au fost băieți și fete care fie cu eleganță, fie cu umor, au reușit să țină juriul atent, iar evaluarea s-a dovedit dificilă pentru că s-a ținut cont de aprecierea publicului, de frumusețea costumului sau originalitatea machiajului. Câștigătorii, un băiat (10H) și o fată (12P) la Premiul I și un băiat (10G) la Premiul Special, au primit diplome și premii în bani.
Ca în fiecare an, Balul Mascat a însemnat pentru toți distracție, atmosferă relaxantă, implicare. Proiectul se încheie prin promovare cu ajutorul fotografiilor, pe panouri speciale din Corpul B al Colegiului „Alexandru cel Bun”. Mulțumim echipei manageriale care, prin doamna director adjunct Liliana Condur, și-a făcut simțită prezența și a susținut acest tip de activitate.
Profesor Brîndușa Luminița Cîmpan
Profesor Raluca Dragomirescu
Colegiul „Alexandru cel Bun”
Gura Humorului, Suceava
Dacă e martie, e Bal Mascat la Colegiul „Alexandru cel Bun”
