Ediția a III-a

Curs de inițiere în fotografie – Hobby Photography



Curs de inițiere în fotografie - Hobby Photography
Curs de inițiere în fotografie - Hobby Photography

Asociația Foto Iași, în colaborare cu Fundația Umanitară ”Clopot” și Clubul Artelor Vizuale (Shopping City) Suceava organizează, în perioada 30 septembrie – 25 noiembrie, un nou Curs de inițiere în fotografie – Hobby Photography (ediția a III-a).
Cursul, susținut de artistul fotograf Ozolin Dușa (www.fotodusa.ro), se adresează pasionaților de fotografie. În cele 40 de ore de curs (care se extind pe o perioadă de opt săptămâni) participanții vor primi cunoștințele necesare pentru a realiza fotografii corecte tehnic și compozițional. Cursul, al cărui preț / participant este de 400 de lei, cuprinde opt module și se desfășoară după următorul program:
Modulul I
Duminică, 30 septembrie, ora 10:00 – Clubul Artelor Vizuale din incinta Shopping City Suceava: Oamenii în fotografie (situații, caractere, stări); Studiu de caz – analiză pe imaginile aduse de participanții la curs; Aparatul de fotografiat – obiective, accesorii.
Aplicații pe teren asupra subiectelor dezbătute. Rolul luminii în realizarea imaginilor.
Modulul II
Duminică, 7 octombrie, ora 9:00- Excursie de creație. Elemente de compoziție – trucuri de fotografiere.
Modulul III
Duminică, 21octombrie, ora 10:00 – Clubul Artelor Vizuale: Locurile în fotografie; Situații posibile – Studiu de caz; Aplicații pe teren asupra subiectelor dezbătute.
Modulul IV
Duminică, 28 octombrie, ora 10:00 – Clubul Artelor Vizuale: Oameni și locuri – Contexte, situații, stări.
Fotografia de familie / eveniment / concediu. Studiu de caz – analiză imagini.
Triunghiul Diafragmă – Timp de expunere – Sensibilitate ISO, factorul determinant în realizarea unor imagini reușite.
Fotografia de stradă. Oameni, oameni în relații cu locuri, grafisme, subtilități, subînțelesuri, sugestii, combinații posibile.
Modulul V
Duminică, 4 noiembrie, ora 9:00 -Excursie de creație.
Modulul VI
Duminică, 11 noiembrie, ora 10:00- Clubul Artelor Vizuale: Discutarea imaginilor realizate anterior, programe gratuite de editare a fotografiilor. Pregătirea imaginilor pentru postarea pe internet, pentru print, organizare portofoliu. Fotografia de nuntă – Studiu de caz.
Modulul VII
Duminică, 18 noiembrie, ora 10:00 – Shopping City: Fotografia de călătorie (Travel), Fotografia de arhitectură, Macrofotografia, Eseul fotografic. Despre Compoziția în fotografie. Studii de caz, aplicații.
Modulul VIII
Duminică, 25 noiembrie, ora 10:00 – Clubul Artelor Vizuale: Fotografia de eveniment, Închidere – Deschidere. Căi de urmat după finalizarea cursului.
Vernisajul expoziție va fi la final de curs. Pentru detalii: www.fotoiasi.net
Înscrierile se pot face la adresele fotodusa@gmail.com și brandusadascalescu@yahoo.com.
Relații la tel. 0722 895 304 (Ozolin Dușa);0726 378 217 (Brândușa Dăscălescu).



Recomandări

Peste 2.000 de exemplare de iepuri, porumbei, găini și păsări exotice, la Expoziția regională „Cupa Moldovei”

Peste 2.000 de exemplare de iepuri, porumbei, găini și păsări exotice, la Expoziția regională „Cupa Moldovei”
Peste 2.000 de exemplare de iepuri, porumbei, găini și păsări exotice, la Expoziția regională „Cupa Moldovei”