Încă de acum câteva luni, i-am spus lui Alexandru Băișanu că îl susțin pe Marius Ursaciuc pentru președinția PNL Suceava. Am un milion de motive să o fac, dar nu despre asta vreau să vorbesc acum.
Cum îl susțin? Îi țin pumnii, spun ce gândesc cui mă întreabă. Nu îl cenzurez pe Băișanu și nici nu lansez atacuri murdare la adresa actualului lider al PNL Suceava. Că vreo două mijloace mass media din județ au lansat atacuri mizerabile la adresa lui Ursaciuc, este altă poveste. Evident, domnul Băișanu nu are absolut nici o legătură.
Îl susțin pe Marius Ursaciuc și cred că, în momentul de față, este cea mai bună soluție pentru președinția PNL Suceava. Până acum câteva săptămâni eram convins că va câștiga categoric. Astăzi, cred că lupta va fi extrem de strânsă. Și nu pentru că Alexandru Băișanu ar fi extrem de iubit în partid. Să fim serioși. Cei din PNL care au primit diverse funcții în județ își vor aduce și cățelul să voteze cu Băișanu. Pentru că le-a spus actualul președinte că dacă vine Ursaciuc își pierd toți funcțiile.
Lupta va fi extrem de strânsă și nu pentru că liberalii au căzut pe spate de admirație când au văzut rezultatele obținute la alegerile generale, rezultate pe care și le arogă Alexandru Băișanu. Și trei sau patru găini bete dacă ar fi candidat pe listele USL, în locul candidaților liberali, ar fi ajuns în Parlament, în condițiile politice de anul trecut.
Și atunci, dacă aia nu, cealaltă nu, dacă liberalii sunt tot mai nemulțumiți de modul în care conduce Alexandru Băișanu, atunci cum va fi lupta strânsă? Cum de Băișanu trage nădejde să-l bată pe Ursaciuc? Simplu. Băișanu organizează alegerile. Și abia acum, actualul lider al PNL Suceava își arată talentul organizatoric. După ce i-a lăsat în joc de glezne pe liberalii cu funcții de conducere, Băișanu a căutat și în mormintele dacice după liberali suceveni. Și probabil a găsit câte ceva. Acum trei luni, în municipiul Suceava erau doar 840 de liberali cu acte. După nopți de căutări, Organizația Municipală a PNL Suceava a ajuns la aproape 2.000 de membri. Ca să aveți dimensiunea acestei cifre, vă spun doar că PSD se apropie în municipiul Suceava de 2.000 de membri. Și ce înseamnă că PNL are în municipiul Suceava 2.000 de membri? Înseamnă aproape 200 de delegați la congres (10% din numărul de membri). Toți unul și unul. Cu cățel și purcel pentru Băișanu. În municipiul Rădăuți, organizația numără circa 900 de membri cotizanți. Dar pentru că acolo au mișcat câțiva în front și și-au exprimat public susținerea față de Ursaciuc, Rădăuțiul va fi reprezentat de doar 30 de delegați.
Dar cea mai tare de abia acum urmează. Comuna Adâncata va fi reprezentată la alegeri de 19 delegați. În comuna Adâncata, din totalul de 13 consilieri locali, PNL are doar unul, și acela venit de la PSD. Este vorba despre fostul viceprimar, pe care, întâmplător, îl cheamă Ursaciuc. Dar Stelică, nu Marius. Vă dați seama ce forță reprezintă PNL acolo. Câțiva liberali (culmea, apropiați ai lui Băișanu) îmi spuneau, râzând aproape în hohote, că ei nu știu dacă, în Adâncata, PNL are, de toți, 19 membri. Glumeau probabil, se prosteau și ei, ca băieții…. În fine.
Dar știți câți delegați are Gura Humorului la alegeri? Gura Humorului, unde PNL are primar, viceprimar și zece consilieri din totalul de 17? Ei bine, Gura Humorului are 19 delegați. Mișto, nu? Cine organizează alegerile la PNL Suceava? Păi nu v-am spus? Alexandru Băișanu.