Rugby

CSM Bucovina a reușit menținerea în Divizia Națională



Sucevenii și-au atins obiectivul: menținerea în cel de-al doilea eșalon valoric al țării
Sucevenii și-au atins obiectivul: menținerea în cel de-al doilea eșalon valoric al țării

Grupările CSM Bucovina Suceava și RCM Galați s-au întâlnit sâmbătă, pe stadionul Unirea, într-un meci decisiv pentru menținerea în Divizia Națională, joc contând pentru ultima etapă din play-out. Cu spectrul retrogradării în față, rugbiștii pregătiți de Constantin Vlad au evoluat cu mare dăruire, instalându-se la cârma ostilităților încă din startul partidei. Ca urmare a superiorității evidente în grămadă, sucevenii s-au distanțat relativ repede pe tabela de marcaj grație eseurilor semnate de Albu și Oprea, cea din urmă încercare fiind transformată de Crețu. Oaspeții n-au renunțat însă nici un moment la luptă și au ripostat tot cu un eseu, venit pe fondul unei faze cursive, construită de linia de treisferturi. Scorul pauzei avea să fie însă 19-5 pentru gazde, deoarece Nichiforiuc și-a trecut și el numele pe lista marcatorilor, cu un eseu transformat de același Crețu.
Nemaiavând ce pierde, gălățenii au ieșit și mai motivați de la cabine și au redus rapid din handicap, scorul devenind 19-10 în favoarea amfitrionilor. Dunărenii au forțat mai apoi în atacul cu toate liniile, sperând în răsturnarea situației de pe tabela de marcaj. Sucevenii s-au apărat însă grupat, iar pe final, Ștefan Ștefăroi a risipit orice emoție în privința echipei câștigătoare, izbutind să culce balonul în suprafața de țintă adversă pe fondul unei frumoase acțiuni personale.
Așadar CSM Bucovina s-a impus cu scorul de 24-10 în confruntarea cu RCM Galați, rezultat în urma căruia formația suceveană a acumulat 19 puncte și a terminat pe primul loc turneul play-out, asigurându-și prezența în Divizia Națională și în sezonul 2014.
„Am comis mai multe de greșeli tehnice, dar sunt foarte mulțumit că am câștigat și ne-am îndeplinit obiectivul. Îi felicit pe băieți și sper să ne descurcăm la fel de bine și anul viitor. Le mulțumesc tuturor celor care au fost alături de echipa noastră, începând cu Primăria și Consiliul Local și continuând cu Clubul Sportiv Municipal și toți prietenii rugbiului sucevean. Sezonul competițional 2013 nu s-a încheiat însă, pentru că mai avem de jucat în Cupa României” a declarat antrenorul Constantin Vlad.
Clasament final al turneului play-out:
1. CSM Bucovina Suceava 6 4 0 2 123-78 19p
2. CSU Arad 6 3 0 3 72-99 16p
3. RCM Galați 6 3 0 3 81-115 12p
4. CS Năvodari 6 2 0 4 100-94 10p




Recomandări

S-a găsit o soluție tehnică pentru funcționarea unui analizor de droguri care stă nefolosit de aproape un an de zile

S-a găsit o soluție tehnică pentru funcționarea unui analizor de droguri care stă nefolosit de aproape un an de zile
S-a găsit o soluție tehnică pentru funcționarea unui analizor de droguri care stă nefolosit de aproape un an de zile