Cristi Minculescu se întoarce pe scenă în iulie – august



Cântărețul Cristi Minculescu se va întoarce pe scenă, alături de trupa Iris, la sfârșitul lunii iulie – începutul lunii august, a declarat managerul trupei, Cosmin Nicoară.
„Va reveni pe scenă la sfârșitul lunii iulie – începutul lunii august”, a declarat Nicoară, precizând că aceste prime spectacole pe care le va susține Minculescu după operația de transplant de ficat pe care a suferit-o pe 24 martie vor avea o durată redusă, artistul neputând deocamdată evolua la capacitate maximă.
Managerul trupei Iris a adăugat că, pentru toamna acestui an, la sfârșitul lunii septembrie – începutul lunii octombrie, formația pregătește un show de proporții, ale cărui detalii urmează a fi puse la punct.
Până atunci, însă, Cristi Minculescu se recuperează fizic.
Cântărețul a fost supus, pe 24 martie, unui transplant hepatic la o clinică din Germania, donatorul fiind chiar soția sa, Rodica. De la acel moment, el a mai suferit două intervenții chirurgicale.
În vârstă de 50 de ani, Minculescu suferă de o boală ereditară, polichistică hepato-renală, moștenită de la tatăl său. Această boală se caracterizează prin apariția în ficat și rinichi a unor chisturi, care evoluează și pot duce la afectarea funcțiilor organelor.
Bazele trupei rock Iris au fost puse în 1976, la București. Din prima componență au făcut parte Nuțu Olteanu (chitară), Emil Brando (chitară bas) și bateristul Nelu Dumitrescu. Formația a trecut prin numeroase schimbări de formulă, cea mai reprezentativă fiind cea care a avut în componență cuplul de chitariști Nuțu Olteanu – Adrian Ilie, avându-l ca solist vocal pe Cristian Minculescu.
Formula actuală (din 1986) a formației îi include pe Valter Popa (chitară), Ion „Nelu” Dumitrescu (baterie), Doru „Boro” Borobeică (bas) și Cristian Minculescu (voce). Ca invitat permanent apare Relu Marin (clape).



Recomandări

Spectacol cu Cristi Minculescu, Valter Popa și Doru Borobeică, săptămâna viitoare, la Suceava

Sală plină și atmosferă de sărbătoare la Concertul „Magnificent Christmas” cu Felicia Filip, Cristi Minculescu și Filarmonica Botoșani

Orchestra Simfonică Radio din Ucraina și Corpul de Balet „Aniko Ballet”, pe scena Casei de Cultură Suceava

Orchestra Simfonică Radio din Ucraina și Corpul de Balet „Aniko Ballet”, pe scena Casei de Cultură Suceava
Orchestra Simfonică Radio din Ucraina și Corpul de Balet „Aniko Ballet”, pe scena Casei de Cultură Suceava