Președintele Sindicatului Național al Crescătorilor de Ovine, Marcel Andrei, afirmă că există riscul de a nu avea carne de miel de Paște dacă problema crotalierii animalelor nu este reglementată și spune că crescătorii vor ieși în stradă dacă solicitarea lor de a inventaria animalele nu se aprobă.
Președintele Sindicatului Național al Crescătorilor de Ovine, Marcel Andrei, a declarat, vineri, într-o conferință de presă, că membrii organizației pe care o conduce au cerut adoptarea unei legi care să stabilească exact cine face inventarierea și crotalierea animalelor, având în vedere că din anul 2011 aceste acțiuni nu mai sunt subvenționate de stat, transmite corespondentul MEDIAFAX.
„Până acum crotalierea se făcea de către medicii veterinari, deși acest lucru este un aspect zootehnic și nu are nicio conotație sanitară. Pentru că toate acțiunile erau subvenționate de stat, nu ne-am implicat prea mult, chiar dacă unii medici veterinari cereau și până acum bani pe manoperă, deși primeau și de la stat. Din 2011, potrivit reglementărilor Uniunii Europene, inventarierea animalelor și crotalierea lor trebuie să cadă în sarcina producătorilor. În aceste condiții, noi am cerut adoptarea unei legi care să ne permită să facem noi singuri acest lucru, și nu să fim obligați să plătim unor medici veterinari. Cred că este important ca noi, pe banii noștri, să decidem ce și cum să facem și ni se pare absurd ca altcineva să decidă ce să facem cu banii noștri”, a declarat Marcel Andrei.
Potrivit acestuia, textul legii pe care au cerut-o producătorii este în dezbatere la comisiile parlamentare, iar medicii veterinari, care doresc să câștige în continuare de pe urma acestei acțiuni de inventariere a animalelor, se opun textului propus de crescători.
Marcel Andrei a susținut că, și dacă va fi dezbătută legea imediat după începerea sesiunii parlamentare, tot va mai dura o lună și jumătate din acel moment înainte ca lucrurile să poată fi reglementate.
„Cred că în 8 februarie este prima ședință a Comisiei de Agricultură. Până se dezbat lucrurile, până trece în plen, până este adoptată, până o promulgă președintele și este apoi publicată în Monitorul Oficial trece cel puțin o lună și jumătate. Asta înseamnă că nu vom putea crotalia mieii și, dacă nu-i crotaliem, nu-i putem tăia. În acest an, există marele risc de a nu exista carne de miel pe piață în preajma Paștilor. Oricum, ni se pare o prostie să crotaliezi un miel cu crotaliu cu cip care costă 1,5 euro pentru ca peste două zile să-l sacrifici, dar astea sunt reglementările de la Bruxelles și știm că acolo tot politicieni sunt. Cu siguranță sunt ceva interese financiare, pentru că economicul dictează totul”, a declarat Marcel Andrei.
Potrivit acestuia, pentru crescătorii de ovine, dacă legea nu-i va lăsa să-și crotalieze singuri animalele, cheltuielile vor crește foarte mult, creșterea animalelor devenind extrem de neatrăgătoare pentru toți.
„Anul trecut nu plăteam nimic la operațiunea de crotaliere-identificare a mieilor, acum cred că cheltuielile vor ajunge la șase euro pentru fiecare miel. În plus, statul nu mai subvenționează nici vaccinarea anticărbunos, așa că se va ajunge la șapte euro pentru fiecare animal. Este foarte mult și nici până acum nu prea era rentabil să crești animale, cu atât mai puțin de acum înainte. Dacă ne-ar lăsa să facem noi identificarea animalelor, cheltuielile ar fi de maxim doi euro pentru fiecare animal”, a declarat Marcel Andrei.
Acesta a menționat că, pentru a cere ca dreptul de a decide ce se întâmplă cu banii lor să le fie respectat, crescătorii de oi sunt dispuși să iasă în stradă.