Corvette este mai reținut și zgârcit când vine vorba de o restilizare.
Aceasta se limitează doar la câteva detalii, cizelând acele părți care par „îmbătrânite.
Apreciatul model sport Z06 a primit un facelift binemeritat, însă unul destul de subțire, de parcă americanii de la Corvette ar fi strânși cu ușa.
Modelul 2009 nu aduce nici o noutate la partea de design, însă remarcăm la exterior două noi culori dintr-un total de nouă pentru caroserie: o nuanță de argintiu și una de gri, ambele preluate din paleta coloristică a noului supercar ZR1.
Tot la exterior se observă prezența unui nou set de jante din aliaj cu desen original și 10 spițe. Corvette s-a aplecat mai mult spre decorarea interiorului cu noi elemente calitative și inserturi care îți fură ochii.
Tapiseria care îmbracă scaunele este dintr-un material mai rezistent la uzură, iar instrumentarul de bord este luminat acum în roșu.
Ca o premieră, panelul ușilor este personalizat cu o plăcuță cu numele mașinii, un obicei de regulă rezervat versiunilor speciale, însă Corvette vrea să sublinieze tocmai acest aspect la adresa bolidului Z06.
Un sistem audio performant este oferit acum ca dotare standard pe toate versiunile Z06 la fel ca și tehnologia Bluetooth.
Sub aspect tehnic nimic special. Modelul 2009 este propulsat de același motor LS7 ce produce 505 cai putere.