Șeful Inspectoratului de Poliție Județean Suceava, comisarul-șef Ioan Nicușor Todiruț, detașat din vara anului trecut la conducerea IPJ Călărași, este vizat de un nou control, al treilea de la începutul acestui an.
Mai mulți reprezentanți ai Corpului de control al Ministerului Afacerilor Interne au ajuns încă de vineri la IPJ Suceava și fac verificări asupra modului în care inspectorul-șef Todiruț a condus instituția în perioada 2005-2012.
În cursul zilei de ieri, am încercat să aflăm de la reprezentanții Ministerului Afacerilor Interne ce anume vizează controlul respectiv, însă singura informație furnizată de purtătorul de cuvânt, Monica Dajboc, a fost că verificările Corpului de control la IPJ Suceava nu au fost finalizate.
Săptămâna trecută, șeful Inspectoratului General al Poliției Române (IGPR), chestorul Petre Tobă, a anunțat că Todiruț este cercetat prealabil pentru management defectuos în cele aproximativ opt luni de când se află la comanda IPJ Călărași. Managementul defectuos de care este acuzat comisarul-șef Todiruț a fost concluzia la care au ajuns reprezentanți ai IGPR în urma unui control tematic la IPJ Călărași.
Culmea, contactat telefonic în urmă cu câteva luni de reporterii Monitorului, prefectul județului Călărași, George Iacob, avea numai cuvinte de laudă la adresa comisarului-șef sucevean: „Todiruț va rămâne în istoria județului Călarași, prin numărul mare de acțiuni pe care le-a întreprins și interlopi dați pe mâna justiției. Numai faptul că arestul dă pe dinafară e o premieră la noi. Oamenii din județ au început să capete încredere în ceea ce înseamnă polițistul”.
În perioada „exilului” la Călarași, Todiruț le-a făcut o sală de fitness ultramodernă polițiștilor din subordine, popotă nouă, cu servire la masă, și a montat la Poliția municipiului Oltenița, acolo unde erau serioase probleme cu încălzirea, o centrală termică pe gaz.
Concluziile verificărilor, informații clasificate
În perioada 23 -25 ianuarie a.c., la IPJ Suceava a avut loc un alt control, de data aceasta efectuat de către ofițeri din cadrul IGPR. Surse din poliție mărturiseau în acea perioadă, pentru Monitorul de Suceava, că verificările aveau drept țintă angajările și promovările făcute de inspectorul-șef Todiruț în perioada în care a condus efectiv IPJ Suceava.
Potrivit purtătorului de cuvânt al Poliției Române, Raluca Seucan, controlul din ianuarie la IPJ Suceava a venit ca urmare a unui memoriu înaintat la IGPR.
Concluziile au fost înaintate conducerii Ministerului Afacerilor Internelor, Raluca Seucan precizând că „au fost sesizate și alte instituții cu atribuții de cercetare în domeniu”.
Am întrebat la IGPR despre ce nereguli ar fi vorba, iar răspunsul a venit printr-un comunicat de presă: „Întrucât materialul cuprinzând concluziile verificărilor efectuate este clasificat, nu vă putem comunica informațiile solicitate, acestea fiind exceptate de la accesul liber al cetățenilor, conform art.12 lit. a) și lit.f) din Legea 544/2001 privind liberul acces la informațiile de interes public, cu modificările și completările ulterioare”.
Avocatul lui Todiruț: „Voi face plângere penală împotriva șefului Poliției Române și a ministrului de Interne”
Săptămâna trecută, procurorii Direcției Naționale Anticorupție Suceava au început urmărirea penală împotriva comisarului-șef Ioan Nicușor Todiruț, acuzându-l că în 2006 a achiziționat la un preț de peste patru ori mai mare clădirea în care își are în prezent sediul Poliția Municipiului Suceava (aproape 120 de miliarde de lei vechi).
Cătălin Dancu, avocatul comisarului-șef Todiruț, a arătat că acest dosar, vechi din 2009, este o cacialma, la fel ca și avalanșa de controale de la București, toate având un singur scop: acela de a-l determina pe inspectorul-șef să-și dea demisia din fruntea IPJ Suceava, pentru a fi adusă „o marionetă” a actualei guvernări.
Dancu a explicat că sunt multe minciuni în acest dosar și se întreabă cum de doar Todiruț a fost pus sub învinuire, atâta timp cât numeroasele documente care au stat la baza achiziției publice a sediului poliției municipale au fost semnate de cele mai înalte autorități ale Inspectoratului General al Poliției Române și Ministerului Afacerilor Interne
„Au așteptat șapte ani să reacționeze? Din noiembrie 2006, de când s-a achiziționat acel sediu, câți miniștri de interne, câți secretari general, câți șefi de direcții s-au schimbat? Au găsit acum problema, exact când domnul Todiruț trebuia să vină acasă (n.r.-din detașarea de la IPJ Călărași). Domnul Todiruț putea să facă tumbe în fața IPJ. Dacă Bureștiul nu semna, nu introducea investiția pe listă, nu făcea rectificarea bugetară, nu-și trimitea specialiști care au urmărit în negocierile directe toată procedura, nu-și angajau expertul lor, nu al meu, nu dădeau curs întregii note de fundamentare, astăzi nu aveam nici un dosar. Domnul Todiruț nici dacă vroia nu putea să facă nimic, este ordonator terțiar de credite, nu principal. Voi face plângere penală împotriva șefului Poliției Române și a Ministrului de Interne”, a amenințat Cătălin Dancu.
Detașarea lui Todiruț la IPJ Călărași: Infracțiunile au scăzut considerabil, iar arestul a rămas fără locuri libere
În cursul zilei de ieri am cerut și bilanțul activității IPJ Călărași de la purtătorul de cuvânt al acestei instituții, inspector Ramona Tudor.
Curios, cifrele bilanțului arată cu totul o altă situație decât cea a unui management defectuos pentru care este cercetat disciplinar inspectorul-șef Ioan Nicușor Todiruț.
Concluziile activității pe anul 2012 sunt următoarele: infracționalitatea sesizată a cunoscut o scădere de peste 4%; numărul persoanelor cercetate în stare de reținere sau arest preventiv a crescut cu 61%; nu au fost înregistrate, în tot anul 2012, infracțiuni grave, comise cu violență, respectiv omor și lovituri sau vătămări cauzatoare de moarte.
Pentru perioada iunie-decembrie, interval în care la conducerea IPJ Călărași s-a aflat suceveanul Todiruț, statisticile contrazic de asemenea un management defectuos.
Față de al doilea semestrul al anului 2011, de exemplu, în 2012, numărul persoanelor reținute sau arestate a crescut cu aproape 142% (de la 93 în perioada iunie-decembrie 2011 la 225 în perioada iunie-decembrie 2012).
În aceeași perioadă, numărul infracțiunilor sesizate a scăzut cu 4,36% , cel al tentativelor de omor a scăzut cu 40%, numărul infracțiunilor de vătămare corporală gravă cu 20%, cel al amenințărilor cu 34%, cel al violărilor de domiciliu 38,56%, cel al violurilor cu 20%. Numărul faptelor de ultraj contra bunelor moravuri a scăzut cu 61,54%, numărul faptelor de ultraj contra polițiștilor cu 50%, iar cel al tâlhăriilor cu 15%.
Un alt indicator important este cel al infracțiunilor economice, ale căror constatări a crescut cu aproape 4%.
Numărul infracțiunilor economice declinate către unitățile de Parchet a înregistrat creșteri de aproximativ 424% (de la 42 la 220 de infracțiuni).
Referitor la infracționalitatea declinată, numărul persoanelor cercetate a crescut cu 25,54% (de la 137 la 172 de persoane), iar al celor în flagrant a crescut cu 850% (de la 4 la 38 de persoane).
Ținta: Todiruț
Corpul de control al Ministerului Afacerilor Interne, trimis la IPJ Suceava
