Corlățean merge în vizită oficială la Haga; aderarea la Schengen este printre subiecte



Ministrul de Externe, Titus Corlățean, va face, luni și marți, o vizită oficială la Haga, printre temele pe care le va discuta cu demnitarii olandezi fiind și aderarea României la Spațiul Schengen.
Șeful diplomației „va efectua, în perioada 11-12 februarie, o vizită oficială la Haga, cu prilejul căreia va avea convorbiri cu omologul său Frans Timmermans, cu ministrul pentru Migrație, Fred Teeven, cu membri ai Comisiilor de Afaceri Europene din Parlamentul olandez, reprezentanți ai comunității de afaceri și lideri ai partidelor politice din Olanda”, anunță un comunicat al MAE transmis, luni, agenției MEDIAFAX.
În cadrul întâlnirilor pe care le va avea cu demnitari olandezi, șeful diplomației române va aborda, pe lângă temele de actualitate ale agendei bilaterale, europene și internaționale și subiectul aderării României la spațiul Schengen, evidențiază comunicatul.
„Vizita ministrului Afacerilor Externe la Haga se înscrie în demersurile politico-diplomatice menite să diversifice și să aprofundeze relațiile bilaterale româno-olandeze și să promoveze temele de interes pentru România aflate pe agenda europeană și internațională”, se menționează în comunicatul MAE.
Cu acest prilej, ministrul Corlățean va susține și o alocuțiune la Institutul de Relații Internaționale „Clingendael” din Haga, mai menționează sursa citată.
Deplasarea lui Corlățean la Haga a fost confirmată în cursul unei întâlniri cu omologul olandez, Frans Timmermans în urmă cu două săptămâni cu ocazia Summit-ului CELAC-UE din Chile.
„În cadrul convorbirilor a fost confirmată realizarea vizitei șefului diplomației române la Haga, în prima parte a lunii februarie 2013, și includerea în programul vizitei a unei componente parlamentare”, informa atunci MAE.
În cadrul întâlnirii cu Timmermans, Corlățean a reiterat obiectivul aderării la spațiul Schengen și a reamintit faptul că România a finalizat implementarea măsurilor compensatorii decise la Consiliul European din martie 2012, preciza comunicatul MAE.
În 14 ianuarie, Corlățean și Timmermans au stabilit, într-o convorbire telefonică, „realizarea, în următoarele săptămâni, posibil la începutul lunii februarie 2012, a unei întrevederi oficiale la București sau la Haga”.
„Aștept un răspuns din partea omologului olandez, pentru că există două variante de lucru: o vizită la București, cu o componentă eonomică importantă – pe relația bilaterală – nu uitați că Olanda este primul investitor străin în România – sau o posibilă deplasare a mea la Haga, care ar include însă un program ceva mai complex și contacte la alte instituții și la nivel parlamentar, care este oricum foarte necesar”, afirma atunci Corlățean.
Olanda și Germania sunt țările care au blocat în ultimul timp o decizie a Consiliului JAI privind aderarea la spațiul Schengen a României și Bulgariei, anunțând că pentru a accepta acest lucru așteaptă progrese în raportul MCV al Comisiei Europene, prezentat pe 30 ianuarie.
Președintele Traian Băsescu declara, după Consiliul European din decembrie, că în anexa concluziilor reuniunii a fost introdusă o solicitare adresată Consiliului JAI ca la reuniunea din 7 martie să analizeze luarea unei decizii privind intrarea României și Bulgariei în Schengen.
Ministrul Afacerilor Interne, Radu Stroe, s-a întâlnit săptămâna trecută la Dublin, cu omologii din Germania și Olanda pe tema aderării României și Bulgariei la Schengen, aceștia arătând că ambele țări vor relua discuțiile interne în acest sens după adoptarea raportului MCV.