Copiii care nu dorm suficient prezintă mai multe riscuri de a deveni obezi, este concluzia unui studiu realizat de o echipă de cercetători americani și publicat în revista Child Development, informează newscientist.com.
O echipă de cercetători de la Northwestern University din Illinois a monitorizat peste 2.000 de copii, timp de cinci ani, cu ajutorul unor jurnale detaliate ținute de familiile acestora. Specialiștii au dorit să vadă dacă există o legătură între tiparul de somn al copiilor și greutatea lor.
„Copiii care dorm mai puțin au prezentat tendința de creștere în greutate după cinci ani”, a indicat Emily Snell, coordonator al acestui studiu.
O oră de somn în plus pe noapte reduce riscul de creștere în greutate, de la 36% la 30% la copiii cu vârste între 3 și 8 ani și de la 34% la 30% la cei cu vârste cuprinse între 8 și 13 ani.
Somnul insuficient afectează hormonii care influențează apetitul, a spus Snell. În plus, poate provoca apariția unei stări de somnolență din cauza căreia copiii evită să mai facă sport pentru că sunt obosiți.
Există din ce în ce mai multe probe care asociază somnul cu funcțiile cognitive și sociale în cazul copiilor. Totuși, unii cercetători sunt de părere că adolescenții nu pot, pur și simplu, să doarmă suficient pentru că organismul lor nu este programat biologic să adoarmă mai devreme, în timp ce programul de școală începe foarte devreme dimineața.





