Serviciul Rutier Suceava, împreună cu formațiunile de profil din cadrul polițiilor municipale și orășenești, sprijiniți de agenții de ordine publică atestați să desfășoare activități de poliție rutieră, a organizat în perioada 30 martie – 1 aprilie o acțiune pe raza județului pe linia identificării conductorilor auto care conduc vehicule după ce au consumat băuturi alcoolice. Au fost testați cu aparatul etilotest 509 conducători auto, fiind constatate 9 infracțiuni, din care 4 alcoolemii și 5 fapte de altă natură, și aplicate 180 sancțiuni contravenționale, în valoare de 67.735 lei. Polițiștii au reținut 14 permise de conducere și au retras 8 certificate de înmatriculare.
Vineri, la ora 22.40, o patrulă din cadrul Secției 4 Poliție Rurală Gălănești a oprit pentru control pe DC Pietroasa, din comuna Voitinel, autoturismul condus de un bărbat de 26 de ani, din județul Vaslui. Întrucât emana halenă alcoolică, conducătorul auto a fost testat cu aparatul etilotest, rezultatul fiind de 0,48 mg/l alcool pur în aerul expirat, după care, la spital, i s-au recoltat probe biologice în vederea stabilirii alcoolemiei.În cauză s-a întocmit dosar penal sub aspectul comiterii infracțiunii de„conducerea unui vehicul sub influența alcoolului sau a altor substanțe”, ce va fi soluționat procedural.
Duminică, în jurul orei 19.00, un echipaj din cadrul Poliției orașului Solca a oprit pentru control pe DJ 178, din comuna Arbore, autoturismul condus de un bărbat de 34 de ani, din orașul Cajvana. Conducătorul auto a fost testat cu aparatul etilotest, rezultatul fiind de 0,52 mg/l alcool pur în aerul expirat, după care, la spital, i s-au recoltat probe biologice în vederea stabilirii alcoolemiei. În cauză s-a întocmit dosar penal sub aspectul comiterii infracțiunii de„conducerea unui vehicul sub influența alcoolului sau a altor substanțe”,se precizează în comunicatul poliției.